Pilatka třešňová je blanokřídlý hmyz, který si užívá zejména na peckovinách. Kromě třešní a švestek napadá také hrušky. O něco méně pak jabloně, meduňky, kdoule, aronie a další.
Jak vypadá pilatka třešňová?
Pokud se chcete pilatky třešňové zbavit, musíte vědět, jak vůbec vypadá. Dospělá pilatka vypadá jako okřídlená muška. Zatímco samička má tělo dlouhé 5 až 6 mm a rozpětí křídel asi 10 mm, sameček je obvykle menší. Pilatka má dva páry průhledných křídel, uprostřed jsou mírně ztmavené, na povrchu můžete vidět černé žilky. Tří páry končetin jsou černé, bérce středního páru jsou naopak hnědé.
Uchránili jste třešeň před pilatkou? Pak si upečte třešňový koláč podle tohohle videa:
Larvy pilatky jsou v podobě housenky dlouhé 10 mm. Barva jejich těl je žlutozelená, hlava je černá. Mají 10 párů nohou. Přední část těla je pokryta černým lesklým hlenem, housenka je „buclatější“.
Jaký je životní cyklus pilatky?
Celý cyklus vývoje pilatek trvá 2 až 3 měsíce. Zahrnuje tyto fáze:
- Zimování: Housenky zimují v zámotku zavrtané do půdy pod ovocnými stromy v hloubce 2 až 10 cm. Určité množství larev upadne do diapauzy a zůstanou na další zimování.
- Zakuklení: Larvy první generace se vyskytují na podzim a zimují v přeměněné podobě. Mladší larvy tvoří na jaře kukly.
- Dospělý hmyz: První generace vylétává ze země na přelomu jara a léta. Koncem července vylétá druhá generace, která je početnější.
- Snášení vajec: Samičky často kladou neoplozená vajíčka, z nichž se rodí pouze samičí jedinci. V některých oblastech je také populace složená z bisexuálního hmyzu. Páření je rychlé. Samice létají jen jeden týden, během něj nakladou 50 až 75 vajec. Než se z nich vylíhnou larvy, trvá to zhruba 1 až 2 týdny.
- Vznik larev: Po vylíhnutí se housenky přesunou na přední stranu listu. Jejich těla jsou před vysycháním chráněna vrstvou slizu. Další 3 týdny se živí dužinou listů. Na konci období krmení zežloutnou, spadnou na zem a po vytvoření zámotku jdou zimovat.
- Za nepříznivých podmínek larvy ve stavu diapauzy vydrží až 3 roky.
Jak pilatka třešňová škodí?
Napadení listů pilatkou poznáte snadno. Listy okousá na horní straně tak, že zůstane jen spodní pokožka a nervatura listů. Ty potom hnědnou a usychají. Pokud je strom napaden hodně, začne být hnědý – jakoby spálený.
Jak se zbavit pilatky třešňové?
Přirozených nepřátel bohužel pilatka moc nemá. Larvy bývají parazitovány jen ojediněle, ptáci si jich nevšímají. Některé larvy uhynou po napadení cizopasnými plísněmi. Jako nepřímá ochrana před pilatkou se doporučuje na podzim zrýt půdu pod stromy a pohnojit ji dusíkatým vápnem.
Při napadení můžete vyzkoušet také poprašování stromů vápenným prachem, poprašek je nutno zopakovat, larvám se sliz obnovuje, proto je nutné je zasáhnout a zničit.
Pokud se pilatek nezbavíte a jimi napáchané škody budou velké, bude nutné použít chemické přípravky.
Zdroj: cs.healthy-food-near-me.com, manitera.cz, agromanual.cz