Pilatky napadají ovocné stromy, ale i okrasné keře, jako jsou růže nebo azalky. Pokud je chcete ochránit před útokem pilatek, jste na správném místě.

Pilatky mohou napáchat velké škody

Pilatky jsou svým vzhledem podobné vosám, i proto je můžete znát pod názvem bylinné vosy. Dospělci jsou velcí 4 až 5 mm a žijí 14 až 16 dnů. Líhnou se v dubnu a květnu. Brzy vylétají do korun stromů a ponořují se do květů.

Podívejte se, jak vyrobit domácí česnekový postřik proti škůdcům:

Zdroj: Youtube

Po oplodnění kladou vajíčka na květy (30 až 70). Jejich larvy a housenice způsobují na rostlinách žíry, které mohou přecházet v holožíry.

Na co pilatky útočí?

Pilatky napadají ovocné stromy a keře, občas napadnou i okrasné keře. Napadají zejména peckoviny, kam patří slivoně, třešně, meruňky, višně, ale i jabloně. Dále pak ovocné keře, jako jsou rybíz a angrešt. Napadají také růže a azalky.

Jak poznáte práci pilatek?

Poškozenou rostlinu poznáte snadno – zejména u ovocných stromů, na nichž nezůstanou plody. Ty padají předčasně na zem. V napadených plodech jsou tmavé otvory, kterými larvy pronikly dovnitř a ven. Místo je oseto černým trusem. Pokud je na plodu jen jeden otvor, nejspíš je larva ještě uvnitř. Pokud jsou otvůrky dva vedle sebe, larva už pravděpodobně hoduje na dalším plodu.

Jak se bránit proti pilatkám

Pilatek se zbavíte nejsnáze díky přirozeným predátorům nebo parazitoidům, mezi nimiž jsou lumky, kuklice nebo lumčíci. Pokud nechcete použít chemii, je nutný pečlivý sběr a likvidace napadených plodů hned, jakmile spadnou, dokud jsou larvy ve svém hostiteli.

Vhodná je také kultivace zeminy pod stromy. Dospělce můžete chytat i na lepivé destičky, když je zavěsíte začátkem květu. Chemická ochrana spočívá v použití insekticidních přípravků, ty aplikujte podle návodu v pravidelných intervalech.

Zdroj: smartcitiesdive.com, weekand.com