Zásypový křemičitý písek

Křemičitý písek je vysoce chemicky i mechanicky odolný, využívá se proto ve stavebnictví, kde je uplatňován jako zásypový materiál vhodný pro vyspárování zámkové dlažby či vysypání jiných děr. Výborně utěsňuje spáry, protože je jemný a vyplní tak celý prostor. Jeho bílý odstín pak skvěle kontrastuje s dlažbou. Svoje využití najde také při zásypu rozvodných sítí nebo potrubí.

Pokud se chystáte pokládat venkovní dlažbu, volba křemičitého písku nebude krokem vedle. Vyrovnáte s ním terén, a stane se tak dokonalou podkladovou vrstvou, která zaručí vysokou stabilitu a funkční drenáž – vynikající vsakování a odvod H2O.

Křemičitým pískem k anglickému trávníku

Bílý křemičitý písek ocení především zahradníci, a to přednostně při starosti o trávník. Každý to dobře známe. Zelený hustý trávník je hlavní chloubou nejen zahrady, ale i pěstitele, který se o ni stará. Sousedi si pak mají o čem vykládat a mají si co závidět. Je to přece dominanta, která je na první pohled vidět.

Jemný křemičitý písek výrazným způsobem přispívá ke starosti o kořenový systém – odlehčí složení zeminy a usnadňuje cestu živinám a vzduchu ke kořenům. Ty se dostávají dále do země. Trávník je tak lépe chráněn před chorobami, proti zátěži a suchu.

Stačí písek rozhrnout po celé ploše trávníku, takzvaně zapískovat. S tím souvisí i to, že křemičitý písek může být součástí směsí na topdressing (způsob péče o trávník). Nemusíte se strachovat, že písek v trávě uvidíte. Jak si materiál sedne, nejde ani poznat, že jste nějaký aplikovali.

Autor: Freepik

Funkční pomocník

Na zahradě můžete křemičitý písek využít i jako doplněk nebo designový prvek. Je nápomocen při pěstování okrasných i užitkových rostlin.

Křemičitý písek použití:

  • posyp chodníků a cest v zimních měsících
  • filtrace bazénů
  • akvária a terária

Pohodlné sportování

Samostatnou kategorií jsou pak sportovní plochy, kde má písek křemičitý nezastupitelné místo. Najdete ho na hřišti pro plážový volejbal, fotbal nebo na tenisových kurtech. Setkáte se s ním na golfových hřištích a oblíbených dětských pískovištích. Plní důležitou funkci na syntetických sportovištích typu umělá tráva, kde působí protiskluzově, a také jako pevný podklad.

Křemičitý písek dokonce ovlivňuje zdraví našeho pohybového aparátu. Povrch hřiště totiž efektivně změkčí. Pak se nemusí sportovci tolik bát o své klouby, protože písek činí povrch výrazně pružnějším.

Autor: Freepik