Malý výkon, omezená funkčnost

Výkon zastaralých kartušových filtrů je poměrně nízký a jejich spotřeba energie vůči němu není zanedbatelná. Kartušové vložky se navíc velmi rychle zanášejí a jejich vyčištění je poměrně složité. Kartušové filtrace také nejsou uzpůsobené k připojení dalších zařízení, protože by se mohly poškodit. Pískové filtry vám tak přes svoji vyšší pořizovací cenu ušetří mnoho starostí, ale i financí v budoucnu.

Jak vybírat pískový filtr

Zatímco s kartušovými filtracemi si vystačíte maximálně u nadzemních bazénů menších rozměrů, pískovou filtraci využijete pro menší i větší bazény, a to nadzemní i zapuštěné. Tyto filtry sestávají z filtrační nádoby, několikacestného ventilu a samotného čerpadla. Jejich výkon je znatelně větší: na trhu si můžete vybrat filtry, jež přefiltrují od 4 až do 16 m3 vody za hodinu.

K pískovým filtracím je možné připojit i ruční nebo poloautomatický vysavač, pomocí kterého důkladně vyčistíte i dno bazénu. Vždy je lepší vybírat filtraci s mírnou rezervou výkonu, to vám posléze umožní využít její variabilitu na maximum a připojit k bazénu další technologie, například UV lampu, ohřev na solární bázi a další. Kvalitní pískový filtr by měl kromě tichého chodu disponovat také manometrem, díky kterému budete vědět, kdy je písková náplň zanesená a potřebuje proprat.

Samotnou pískovou filtraci pořídíte již od 3 000 korun. Před jejím výběrem se také nezapomeňte ujistit, že má správný průměr připojení na hadici k bazénu.

Údržba filtru

Četnost filtrace vody v bazénu vždy záleží na jeho velikosti. Obecně ale platí pravidlo, že během 24 hodin by měl být celý jeho objem přefiltrován alespoň dvakrát. Písková náplň má oproti kartušovým poměrně dlouhou životnost. Jednou za týden až dva je dobré ji propláchnout, v současné době toto čištění zahrnují již výrobcem přednastavené funkce filtrací. Samotnou náplň stačí vyměnit zhruba jednou za dva roky.

Rozhodli jste se usnadnit si údržbu domácího bazénu? Vyberte si pískový filtr z nabídky Hawaj.cz, která obsahuje filtry různých výkonů i náhradní pískovou náplň.