Pořekadlo, že pivo dělá hezká těla, se většinou myslí s despektem. Ale není to pravda, podle výzkumů opravdu dokáže podpořit spalování tuků. A také například ulevit při osteoporóze, snížit hladinu cukru v krvi nebo omezit infarkty.

Zdroj nejen vitaminů

Co je zásadní? Najít správnou míru. Pak při rozumné konzumaci lze považovat všechny druhy piva za zdraví přínosná. Obsahují vitaminy skupiny B, minerály i vlákninu. Například i železo, které potřebuje každý člověk nejen kvůli správné distribuci kyslíku v těle a fungování našich orgánů. Ostatně více železa nám udělá jen dobře, když jsme podráždění a vyčerpaní.

Zleva: Ležák Holba Šerák 10°, Authentic Pohodář 10° Summer ALE, letní edice Coffee Sour IPA Autor: Pivovar Holba, Kosik.cz, Pivovar Proud

Nebezpečný tuk

Jedna japonská studie prokázala, že zdravým lidem s nadváhou dokáže pivo pomoci s redukcí zejména viscerálního tuku v dutině břišní, kde obklopuje orgány a tím je chrání. Zde se ale ve větším množství ukládá tuk také u mnoha žen v postmenopauzálním věku. A s větší vrstvou tohoto tuku přichází další zdravotní potíže, například záněty, cukrovka a jiné.

Zákeřná cukrovka

Další výzkumy naznačují, že pivo má podpořit snížení rizika inzulinové rezistence u lidí s takzvaným prediabetem, obdobím, které avizuje příchod cukrovky 2. typu. A ta zase významně často souvisí také s nadváhou až obezitou. Když už konzumujete těžká jídla, tekuté zlato usnadní jejich trávení.

Chmel je opravdu naše zlato, važme si ho. Autor: Pivovar Holba

Zrádná osteoporóza 

Ve vědeckých kruzích se rovněž diskutuje o vlivu piva na osteoporózu a je potěšující, že jeho obezřetná konzumace přispívá ke snížení tohoto zdravotního problému. Například studie z roku 2019 uvádí, že ženy po menopauze z Jižní Koreje, které pily pivo 2 až 3x týdně, měly lepší kostní hustotu než ty, jež abstinovaly.

Čtěte také

Čtěte také

Revize cestovní lékárničky plus tipy na univerzální pomocníky

Čistička cév?

Podle izraelských vědců prý jedno pivo denně dokáže zabránit srdečnímu infarktu. Předběžné klinické studie týkající se mužů s onemocněním koronárních tepen (jejich ucpávání a omezení přítoku krve do srdce) ukazují, že 0,36 litru piva denně konzumovaného po dobu 1 měsíce už dokáže vyvolat změny v chemii krve, vedoucí k nižšímu riziku infarktu.

A právě v množství, které denně vypijete, je ukrytá odpověď. Přestože se o optimální míře stále diskutuje, z mnoha výzkumů se zdá, že by mohlo jít o třetinku neboli malé pivo. Tak na zdraví!

Zdroj: Sciencedaily.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Čtěte také

Čtěte také

Klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza. V čem se liší a existuje prevence?