Plaménky (Clematis) patří k okrasným rostlinám, které většinou známe jako popínavé liány s azurově modrými až nafialovělými květy ve tvaru otevřeného zvonu. Někdy dorůstají velikosti až 20 m, a to je pak nádhera. Nesmíme se ale nechat zmýlit, když se setkáme s bílými kvítky podobnými sasance nebo sytě červenými, které připomínají tulipán. Rod Clematis totiž čítá více než 200 druhů stálezelených i opadavých rostlin, z nichž bylo vyšlechtěno přes 400 kultivarů.

Mohou to být bujně rostoucí popínavé i ovíjivé liány s dřevitým kmínkem, ale i polokeře nebo nižší bylinné rostliny, jejichž nadzemní část každým rokem odumírá. Rozdílný je i tvar a povrch listů. Ty bývají jak jednoduché, tak trojčetné či dlanitě zpeřené, s plně až nepravidelně vykrajovanými okraji, hladkého či chlupatého povrchu. Všechny popínavé druhy jsou „vyzbrojeny“ úponky, kterými se přichytávají k opoře.

Do zahrad se plaménky dostaly z oblastí mírného pásma severní i jižní polokoule včetně Evropy. Nejvíce druhů pochází z Himalájí, Číny, Severní a Střední Ameriky nebo Austrálie. Většinou platí pravidlo, že z čím teplejší oblasti byly rostliny přivezeny, tím mají větší květy, i když konečných velikostí bylo dosaženo šlechtěním.

Květenství

Pokud si plaménky správně zkombinujeme, mohou nám kvést po celou sezonu. Aby nám zahradníci ušetřili při výběru práci, rozdělili je do tří skupin:

  1. Časně kvetoucí druhy vytvářejí květy v zimě a zpočátku jara na letorostech z předcházejícího roku. Menší květy mívají obvykle zvonkovitý nebo miskovitý tvar o průměru 4 až 7,5 cm. (Tyto rostliny jsou plně mrazuvzdorné.)

  2. Velkokvěté kultivary kvetoucí od počátku do poloviny sezony vytvářejí květy od pozdního jara do počátku léta na postranních výhoncích z loňských letorostů, podruhé nakvétají v závěru léta na koncích letošních výhonků. Jejich květy dosahují od 8 do 20 cm. (Pozor, příliš tuhé mrazy mohou ohrozit jejich vrcholový růst!)

  3. Pozdní velkokvěté kultivary vytvářejí květy v létě a počátkem podzimu na letošních výhoncích. Jednoduché květy většinou miskovitého tvaru dorůstají v průměru 7 až 15 cm. Pozdně kvetoucí druhy a malokvěté kultivary kvetou od léta do podzimu. Květy nejrůznějších tvarů (miskovité, hvězdicovité, zvonkovité, trubkovité) o průměru 1 až 10 cm se vytvářejí na letošních výhoncích.

Bylinné druhy a kultivary rozkvétají od poloviny do konce léta na letošních výhoncích. Kvítky zvonkovitého nebo miskovitého tvaru dosahují velikosti od 1 do 4 cm.

(Všechny rostliny 3. skupiny jsou zcela mrazuvzdorné.)

Pěstování

Plaménky většinou preferují polostín, v každém případě by měly mít chráněné kořeny před úpalem. Přímé sluníčko většinou vyhovuje jen nižším bylinným druhům.

Popínavé druhy rozhodně potřebují závětří, aby je nepoškodil prudký vítr. Ať už je necháme pnout po zídce, plotu, pergole nebo loubí, měli bychom se ujistit, že tam neprofukuje. Půda má být do hloubky propustná, humózní, především však mírně zásadité, maximálně neutrální reakce. Nikdy nedávejme ke kořenům klematisu rašelinu!

Všechny mladé rostliny, které dosáhly výšky 30 cm, ale ještě nezačaly „šplhat“, uvažme k opoře.

Velkokvěté kultivary potřebují po odkvětu prořezat. V každém případě odstraňme zavadlé květenství, dále můžeme zkrátit výhony na požadovanou velikost.

Množení

Nové rostliny si snadno namnožíme ze semínek, která vysejeme ihned po dozrání do hrnků v nevytápěném skleníku nebo časně z jara do volné půdy.

Zejména malé bylinné druhy se dobře rozmnožují pomocí řízků z nevyzrálého dřeva, které necháváme zakořenit na jaře. Řízky z polovyzrálého dřeva nejlépe zakořeňují během léta.

Trochu zdlouhavou, ale nejjistější metodou je hřížení. V takovém případě v létě zakryjeme vybraný výhonek kompostovanou zeminou a počkáme, až vyžene kořínky.

Foto: www.isifa.com