Dnes, jak z úvodu vyplývá, si popovídáme o zahradě, a tak mě napadá, že bych se měla k něčemu přiznat. Jsem antitalent na flóru. Neumím rozlišit ječmen od žita, natož pšenici od ječmene, smrk od borovice či od jedle… Poznám růži, protože má trny, samozřejmě pampelišku, kopretinu, slunečnici. Taky karafiát a tulipán. Ale přírodu miluji! To mi věřte! Jen tomu prostě nerozumím. Ještě že existují profesionálové, jako jsou ing. Lenka Musilová a ing. Pavlína Elfová - zahradní architektky, kterým jsme naši zahradu svěřily k rozplánování. A výsledek? Jsme nadšeny návrhy, které nám vypracovaly. Je to úžasné! Někteří lidé () nemají velkou představivost a nedokáží si udělat obrázek, jak by mohla ve finále zahrada vypadat. Hlavně pokud tam jsou všude hrboly, kameny a vysoká tráva (teď aktuálně sníh). Všem tedy toto poradenství doporučuji. Určitě budete také nadšení.

Paní Musilová a Elfová vypracovaly dvě varianty naší budoucí zahrady a my si jednu z nich vybraly. Práci měly trochu ztíženou, protože musely zohlednit vysokotlaké plynové potrubí a jeho ochranné zóny.

Zahradu pomocí výsadeb rozčlenily do několika funkčních prostorů – produkční část, posezení s pergolou, oblast pro hry dětí, okolí hlavní terasy…

Zde vám předkládám prostorovou studii, kterou nám architektky vypracovaly:

  • od branky ke vstupům do jednotlivých částí domu vede chodník lemovaný okrasnými výsadbami
  • terasa a hlavní část zahrady jsou od pohledů od branky odděleny úzkým záhonem s vyššími trvalkami a dřevinami
  • v blízkosti terasy je štěrkový záhon s venkovními palmami a rostlinami s nádechem jižních zemí. Zvláštností jsou gabiony (drátěné klece s kameny) rozeseté v záhonu
  • bazén (dle přání majitelů průměr 4,5 m) je částečně skrytý za okrasné výsadby
  • z terasy lze po šlapácích přejít k parkování pro návštěvy, rodinné příslušníky, či v budoucnu odrostlé děti
  • herní prvky jsou umístěny na dohled od terasy
  • produkční část zahrady je v severním koutu zahrady a tvoří ji dva menší záhonky, ovocné stromy a kompost (který na tak rozlehlé zahradě bude jistě potřeba)
  • posezení s grilem a zahradním domkem je usazené v severozápadním rohu a pohledům na produkční záhonky brání okrasný záhon a linie ovocných stromů
  • malé posezení je také ve stínu domu. Tvoří jej dřevěná terasa a obklopují výsadby stínomilných trvalek a keřů. Bude vhodné k relaxaci v soukromí během parných letních dnů, kdy je hlavní terasa na plném slunci

Vše je parádně promyšlené. Líbí se mi umístění dětského hřiště (houpačky a pískoviště), protože na něj dohlédnu z terasy. Ze střešního okna bych tam neviděla – však víte proč! (jsou přece strašně vysoko). Potom mi přijde super ohniště a posezení s grilem. Vůbec si neumím představit gabiony…

Paní ing. Lence Musilové i její kolegyni ing. Pavlíně Elfové moc a moc děkujeme za jejich návrhy. Jak už jsem řekla – jsme nadšeny!

P.S.: Minule jsem vám slíbila, že se podělím o zážitek z nákupu krbových kamen. Tak abych dostála slibu: žádné vzrůšo se nekonalo! Věděly jsme, že potřebujeme kamna, která vytopí plochu 90 m2 a v kterých můžeme topit dřevem. V prodejně nám poradili a nabídli několik typů krbových kamen. Já si pečlivě poznamenala názvy a ceny a poté jsem doma na internetu našla stejná o několik tisíc levnější, tak jsem je objednala. Kamna máme zatím v dolní části domu a topí si v nich dělníci. Hořící ohýnek v nás vzbudil nějakou euforii, tak jsme si v nich další den upekli buřty.

A jak vypadá druhá varianta zahrady, která se nám také líbila, ale vyhovovala nám o trochu méně než varianta první? Podívejte se...

Těším se na příště! Budeme pokračovat se zahradou.

-Eva Hiršová- Prostorové studie a vizualizace: ing. Lenka Musilová a ing. Pavlína Elfová, Living in green