O něco později si zejména u nás svoji pověst pošramotil nekvalitními a levnými výrobky. Dnes už je zase všechno jinak. Kvalitní plastové židle dobyly interiéry i exteriéry.

Autor: archiv Kvalita plastového nábytku je vysoká

Plastové židle pořídíte v mnoha barevných odstínech včetně pozlaceného či pochromovaného, ale také čiré jako sklo. Stejně tak si můžete vybírat z nepřeberného množství tvarů, které fandí organickým křivkám, ale i z těch, které straní strohé geometrii. Zaujmou vás nejen svěžestí barev či rozmanitostí a netradičními tvary, ale i snadnou údržbou.

Nepřeberné možnosti kombinací

Pravděpodobně uvítáte i jejich nízkou váhu, tedy možnost snadné manipulace, často i stohovatelnost, ale nepochybně vás překvapí i tím, jak jedinečné jsou ve svých kombinacích, například s kovem nebo textilem. Sluší nejen moderním či interiérům retro, ale vhodně zvolené i těm klasickým. Pokud jste mistři kombinování, nemusíte se bát ani užití v eklektickém interiéru.

Autor: archiv Obvyklé materiály

K nejčastěji používaným materiálům patří polyetylen a polykarbonát, SAN a ABS. Hmota SAN (kopolymer styrenakrylonitril) je velmi tvrdá, má dobrou tvarovou stálost, vydrží velké teplotní rozdíly, dá se výborně barvit a odolává chemikáliím. Hmota ABS (terpolymer akrylonitrilbutadienstyren) představuje směs pryskyřice a elastometrického materiálu, odolává nízkým teplotám (některé druhy snesou až -40 stupňů C), slibuje tvarovou stálost i odolnost vůči mechanickému poškození, nárazům nebo poškrábání.

Praktická stránka

Ať už vás na židlích upoutá cokoliv, nikdy nezapomínejte na důležitá kritéria. Uvědomte si praktickou stránku užití. O židle s šikmými a příliš vystrčenými nohami budete zakopávat. Sedák by neměl být příliš hluboký ani příliš vysoko, zejména menší osoby Autor: archiv by pak obtížně měnily polohu při dlouhodobějším sezení. Pamatujte na hranu židle, měla by být tvarovaná tak, aby na nohou nestlačovala měkké tkáně v podkolení. Pokud zůstáváte s rodinou či přáteli sedět u stolu i po jídle, oceníte židle s područkami. Lépe se z nich vstává, avšak potřebují víc místa. Důležitý je i prostor mezi sedákem židle a deskou stolu, který by měl být alespoň 30 cm, stejně tak i výška židle od země a výška židle v poměru k jídelnímu stolu. Výška stolu se pohybuje v rozmezí 69 až 75 cm, židlí od 44 do 46 cm.

Proč plastové židle?

* snadno se udržují a čistí

  • jsou lehké a jednoduše se přenášejí
  • jsou nabízeny v bohaté barevné škále
  • poutají tvarovou rozmanitostí
  • dají se skvěle kombinovat
  • dodávají interiéru švih a oživují klasické materiály

    -jop-

    Foto: archiv