Největším strašákem je plíseň bramborová. Vyskytuje se na místech, kde je zelenina příliš nahuštěná u sebe. Nebo kde je zálivka výhradně na list. Případně tam, kde často a vydatně prší. A kde vzniká problém? U přehuštěné sazby listy nestíhají oschnout, což je ideální podmínkou pro rozvoj plísní. Náchylnější k nemoci jsou porosty blízko vody, případně ty napadené mandelinkou.Chcete se vyhnout výskytu plísně na bramborách? Pak by měly být mezery mezi řádky široké alespoň 70 cm. Jednotlivé rostliny potřebují dostatek prostoru kolem sebe.

Podívejte se na to, jak můžete bojovat proti plísni bramborové:

Zdroj: Youtube

Jak poznáte plíseň bramborovou?

První napadení plísní poznáte podle hnědých skvrn na listech, ty následně odumírají. Plíseň však napadá také hlízy, na nichž se budou objevovat skvrny. Prevencí může být postřik z jedlé sody. Napadené rostliny ošetřete některým z měďnatých fungicidů. Rozšíření plísní můžete omezit aplikováním dezinfekce v podobě dusíkatého vápna.

Plísně útočí i na další zeleninu

Nikdy nepěstujte brambory spolu s rajčaty na jedné ploše. Plíseň bramborová parazituje také na okurkách a rajčatech. Na rajčatech se začnou objevovat hnědé skvrny na listech i plodech. Bez rychlého zásahu můžete přijít o celou úrodu. Pokud rajčata pěstujete ve skleníku, nezapomínejte v něm pravidelně větrat.

Rajčata pěstujte v dostatečných rozestupech. Nikdy nezalévejte na listy, ale co nejblíže ke kořenům. Plísně najdete i na okurkách, kde se objeví podobné příznaky. I zde je nutné zalévat ke kořenům, okurky můžete zkusit pěstovat s oporou.

Zdroj: cell.com, academic.oup.com, apsjournals.apsnet.org