Přestože se jedná o mikroskopické organismy – houby, mohou mít ve zvýšeném množství na lidský organismus znatelně negativní vliv. Pokud už se s problémem plísní ve vašem bytě nebo domě potýkáte, zkuste pomocnou ruku v podobě antiplísňových přípravků. Na výběr se nabízejí jak přípravky s chlorem, tak bezchlorové.

Zamávejte s nimi

Bydlení Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

V bytech a domech se plísně nejčastěji vyskytují na stěnách, tapetách, podlahových krytinách, na dlaždicích či ve spárách mezi nimi, výjimkou není ani nábytek. Na povrchu vnitřních stěn se plísně zpočátku projevují jako ztmavlá a zvlhlá místa, v konečné fázi mohou být až černá. Kromě toho mohou mít podobu také různě barevných nárostů – např. bílé, zelené, žluté, tmavě modré nebo šedé až černé. Výskyt plísní je důsledkem zvýšené vlhkosti vzduchu v bytě/domě nebo může být projevem různých stavebních závad (např. zatékání dešťové vody, nevhodně zateplený objekt). Dalším důvodem může být havárie (např. prasknuté vodní potrubí, vytopení sousedy apod.).

ČTĚTE TAKÉ:

Bydlení Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Nejčastějším zdrojem zvýšeného výskytu vlhkosti v bytě/domě je ale sám člověk a jeho konání. Vaření, praní a sušení prádla, sprchování se – to všechno jsou činnosti, při kterých vzniká vodní pára. Pokud v daných prostorách nedochází k dostatečné cirkulaci vzduchu, vodní pára se na stěnách, podlaze nebo nábytku srazí a vsákne se. A právě tak vzniká „živná“ půda pro plísně. Důležité je proto dostatečně větrat a udržovat teplotu alespoň 20 °C. Místnosti bez oken (např. spíže) a skříně vestavěné do zdi je pak vhodné opatřit větracím systémem. V případě kuchyně a koupelny by to měla být samozřejmost. Pokud je příčinou výskytu plísní některá ze stavebních závad, je nutné odstranit nejen plíseň, ale co nejdříve právě danou stavební závadu, jinak se opakovanému výskytu plísně nevyhnete.

V případě, že se u vás doma plíseň objevila „pouze“ v důsledku vyšší koncentrace vlhkosti ve vzduchu a nezasahuje velké místo, můžete ji odstranit svépomocí. Nutno ještě připomenout, že plísně vždy odstraňujeme za mokra, aby nedocházelo k jejich rozprašování a vdechování jejich mikročástic. Postižené místo nejdříve speciálním přípravkem postříkáme, necháme ho dle návodu působit a poté kartáčem nebo hadrem namočeným v témže přípravku začneme plísně z daného místa a povrchu mechanicky odstraňovat. Při silném napadení plísní tento postup několikrát opakujeme.

Kde se berou a kde si libují...

Důležité je ale také znát příčinu vzniku plísní, protože jedině tak se dá jejich opakovanému výskytu nejlépe zabránit.

Bydlení Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Plísně se rozmnožují a rozšiřují výtrusy – takzvanými sporami. Ty se vzduchem dokážou přenášet na velké vzdálenosti a jejich vdechování často u citlivějších jedinců vyvolává průduškové astma nebo alergickou rýmu. Kromě toho plísně také do ovzduší uvolňují těkavé látky (např. ketony, aldehydy, estery apod.), které mohou způsobovat bolesti hlavy, dráždit oči a poškozovat sliznice dýchacích cest. Nezřídka se také objevuje podráždění pokožky. Vdechování těkavých látek a spor z plísní je značně nebezpečné i pro těhotné ženy, protože se negativně může podepsat na vývinu plodu.

Zatímco většina organismů ke svému životu potřebuje světlo, plísně nikoliv. Dokonce ani kyslík. Důležitá je pro ně ale vlhkost. Ideální je pro ně také prostředí, kde se teplota pohybuje mezi 18 až 28 °C. Nejen ale v takových podmínkách dokáže během pouhých pěti dnů z jedné spory vzniknout další miliarda nových spor.

Jak na plíseň ve zkratce

  • Jak už bylo řečeno – důležitá je cirkulace vzduchu v bytě/domě, která přispívá k rychlejšímu přirozenému vysušování prostor. Větráme proto často a dostatečně intenzivně. Místnosti bez oken alespoň opatříme větracím systémem.
  • Důležité je dodržovat také správnou teplotu v bytě/domě. Pokud jsou prostory málo větrané a navíc málo vytápěné, jsou přímo vhodným místem pro plísně.
  • V místnostech dbáme i na udržování ideální vlhkosti. Rozhodně by neměla přesáhnout 60 %. Vlhkost vzduchu v bytě/domě by se měla pohybovat mezi cca 30 – 50 %.
  • Předcházet plísním se dá také pravidelným a důkladným úklidem a pravidelným vyhazováním odpadkového koše. Pravidelně také odmrazujeme, myjeme a dezinfikujeme chladničky a mrazničky.
  • U rodinných domků bychom měli pravidelně kontrolovat stav střešní krytiny (kvůli zatékání dešťové vody), funkčnost okapů a dešťových svodů.
  • Důležitá je rovněž pravidelná kontrola rozvodů vody a kanalizace. Zapomenout bychom neměli ani na kontrolu ústředního topení (kvůli úniku vlhkosti v oblasti kohoutků).
  • Nábytek neumisťujeme těsně ke stěnám, ale cca 5 cm od nich. Tím je umožněno, aby kolem zdí i nadále proudil vzduch.
  • Další opatření představují různé preventivní přípravky, které se přidávají do nátěrových hmot, barev apod.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com