Hydroizolace je vrstva, která brání a zamezuje pronikání vody v jakémkoliv skupenství do vnitřních prostor či stavebních konstrukcí objektu. V dnešní době se na hydroizolaci plochých střech nejčastěji využívají hydroizolační vrstvy složené z jednoho nebo více nastavitelných asfaltových pásů, vyrobených z asfaltu modifikovaného elastomerem SBS.
Louže odhalí problém
Na ploché střeše je nejjednodušší odhalit průnik vody, protože ho často prozradí louže. Není to ovšem pravidlem, protože někdy je netěsnost tak velká, že se voda stihne vsáknout, než na střechu vylezete.
Oprava ploché střechy - snadná oprava nátěrem:
Praskliny a trhliny
U plochých střech je tedy nalezení poškození na relativně rovném povrchu snazší. Zejména proto, že ploché střechy jsou obvykle pokryty střešní asfaltovou lepenkou a ta je zcela zodpovědná za hydroizolaci. Stačí tedy hledat praskliny, díry nebo trhliny ve střešní lepence a zalátat je.
Možnosti opravy
Abyste mohli netěsnost na ploché střeše opravit, musí být střecha suchá. Očištěné místo lze potřít lepidlem a nalepit záplatu z podkladní fólie nebo pomocí hořáku položit kus za tepla vypěněné fólie. Úzké a málo početné trhliny lze vyplnit asfaltovou hydroizolační hmotou.
Mnoho lidí renovuje starou térovou krytinu tak, že ji natřou tekutým asfaltem. To se však nedoporučuje. Střešní povrch je totiž často chráněn nátěrem z kameniva a asfaltovo-plstěná vrstva pomocí nátěru tekutým asfaltem nebude ochráněna. Snadno pak dojde k poškození povrchu.
Správný postup opravy
Na rekonstrukci ploché střechy, kde podklad tvoří beton, asfaltové pásy s pískovým povrchem, plech nebo eternit, můžete použít např. střešní hydroizolační nátěr s obsahem polymerů, který po vytvrdnutí vytvoří vodonepropustnou hydroizolační membránu odolnou proti poškození, škodlivým povětrnostním vlivům a proti UV záření.
Zdroj: forbes.com, familyhandyman.com