Každý, kdo se jen obrazně alespoň trošku otřel o domácí dílnu, ví, že některé práce vyžadují vysokou teplotu. A za tímto účelem se přímo nabízejí plynové páječky. Ty najdou široké využití v domácnosti, kutilských i údržbářských dílnách i modelářství. Používají se k pájení okapů, pozinkovaného plechu, měděných trubek. Jejich palivem je stlačený propan-butan. Po odšroubování ventilu vstupuje do trysky, kde se mísí se vzduchem. Je třeba jej zapálit a pájení může začít. Plamen má teplotu až 1900 °C. Jednotlivé modely plynových páječek se mezi sebou liší velikostí, výkonem, mobilitou a délkou provozu.

Plynová minipáječka:

Zdroj: Youtube

Plynová letlampa

Mezi středně velké modely plynových páječek řadíme páječku neboli letlampu napájenou plynem, konkrétně propan-butanem. Plynový zásobník ve formě kartuše je k hořáku připojen zespodu. Toto zařízení má malé rozměry a připomíná pistoli. Obvykle jsou pájecí lampy vybaveny piezoelektrickým zapalovačem. Kartuši lze snadno vyměnit. Toto zařízení nemusí sloužit jen k pájení, osvědčilo se i v dílně při povolování zatuhlých šroubů nebo při zapalování zahradního grilu nebo ohniště.

Plynová mikropáječka

Jedná se o malá zařízení, jejichž plynový zásobník není vyměnitelný a je součástí pistole. Plyn ale do nádržky můžete doplňovat stejně jako u plynového zapalovače. Díky malým rozměrům je použití páječky snadné a praktické. Zásoba plynu obvykle vystačí na 45-60 minut používání. Tyto páječky jsou vybaveny piezoelektrickým zapalovačem a regulátorem plamene. Mohou vytvářet teploty až 1300 °C. Pro provoz je lze umístit ve svislé poloze. Některé mikropáječky jsou jen o málo větší, než je velikost běžného šroubováku. Ty nelze umístit vertikálně, proto je vhodné koupit takové, které mají stojan nebo podpěry pro bezpečné postavení.

Plynové hořáky

Jejich nejdůležitějším prvkem je rukojeť s tryskou. Připojuje se k běžné, např. turistické plynové lahvi. K tomu se používá dlouhá gumová hadice. Hořáky se nejlépe hodí k pájení okapů, svařování trubek nebo opravám střech z pozinkovaného plechu. Používají se spíše pro stacionární práce, protože kvůli lahvi není vhodné je neustále přenášet z místa na místo. Doporučuje se kupovat takové, které mají vyměnitelné trysky, které upravují tvar plamene (plochý, bodový, prostorový), a piezoelektrické zapalování.

Zdroj: solderingironguide.com, pcbtoolexpert.com