Podgorica se nachází v jihovýchodní části Černé Hory na soutoku řek Morača a Ribnica. Od Jaderského moře je vzdálená pouhých 40 kilometrů. Její historie sahá až do 10. století, kdy zde bylo založeno město s názvem Birziminium. Jméno Podgorica se používá od roku 1326, s výjimkou období 1946 až 1992, kdy bylo změněno na Titograd na počest prezidenta Josipa Broze Tita.

Zdroj: Youtube


Zpátky do minulosti

K turisticky nejatraktivnějším částem černohorské metropole patří Staré Město (Stara Varoš), které bylo vybudováno za dob osmanské říše a jeho návštěva vás přenese zpátky do minulosti.

Během procházky můžete obdivovat historické domy, půvabné úzké uličky, kostely, mešity a také Hodinovou věž, která se stala symbolem této městské části. Tato čtvercová kamenná stavba je vysoká 19 metrů a v minulosti sloužila i jako obranný prvek. Postavena byla v roce 1667 a je v ní zabudován na míru vyrobený hodinový stroj původem z Itálie.


Stín katedrály

Žádný návštěvník Podgorici si nenechá ujít prohlídku moderní pravoslavné katedrály Kristova vzkříšení, která je označována za jeden z nejkrásnějších chrámů na Balkáně. Její stavba začala v roce 1993 a trvala 20 let.

Uvnitř najdete bohatou výzdobu, zlacené fresky, mozaiky, sochy, kamenné plastiky a nádherné lustry. Nachází se zde také obraz, který po odhalení vzbudil bouřlivé reakce – jsou na něm totiž zobrazeni Karl Marx, Bedřich Engels a Josip Broz Tito, jak je spaluje pekelný oheň.


Mladý a starý

V roce 2005 byl v Podgorici otevřen impozantní most Tisíciletí, který se okamžitě stal dominantou města. Jedná se o unikátní zavěšený most o délce 149 metrů, který spojuje hustě osídlené městské části s centrem města.

V městě se ale nachází také další zajímavý most, který je naopak tím nejstarším, který ve městě najdete. Nese jméno významného obchodníka Hadži-Paši Osmanagiće a postaven byl už v dobách Římské říše.


Pro milovníky umění

Podgorica je nejen hlavním městem, ale také kulturním a vzdělávacím centrem. Navštívit zde můžete zajímavá muzea, galerie a během putování městem narazíte i na zajímavé sochy a památníky. K těm nejvýraznějším patří socha Nikoly I. Petroviće, významného panovníka černohorského šlechtického rodu Petrović-Njegoš.

Příznivci literatury si mohou připomenout období romantismu u památníku Alexandra Sergejeviče Puškina a za návštěvu stojí také socha písničkáře, básníka a herce Vladimíra Vysockého.


Město plné života

Nejen uměním živ je člověk, a proto oceníte i pestrou nabídku restaurací, kaváren, barů s autentickými černohorskými specialitami. A pokud by vás po návštěvě rušné metropole přepadla touha po klidu, vyrazte za město do přírody. Třeba ke zdejším romantickým vodopádům zvaným Niagara nebo ke 30 kilometrů vzdálenému Skadarskému jezeru, které vás svou krásou doslova uhrane.

Zdroj: www.obletsvet.cz, cs.wikipedia.org