Jednou z výhod pokládky samostatné podkladové vrstvy oproti instalaci laminátové podlahy s předem připevněnou podkladovou vrstvou je, že samostatná podkladová vrstva poskytuje pod laminátem soudržnější bariéru. U předem nalepené podkladové vrstvy jsou problémem spoje s mezerami v podkladové vrstvě laminátových podlahových desek.

Kdy podkladová vrstva pod laminát není nutná

Jediným případem, kdy podkladovou vrstvu rozhodně nepotřebujete, je situace, kdy je laminátová podlaha již na spodní straně opatřena podkladovou vrstvou. Ještě před několika lety byly laminátové podlahy s předem připevněnou podložkou vzácné, nyní se vyskytují ve stále větším množství.

Jak položit laminátovou podlahu:

Zdroj: Youtube

Nadbytečná podložka zhoršuje vlastnosti podlahy

Nejenže je druhá vrstva podložky zbytečná, ale může být také na škodu stabilitě vaší podlahy. Prkna k sobě nebudou správně přichycena. Pokud se vám podaří prkna zafixovat, může se stát, že se nakonec zámky laminátových desek rozpojí, protože podklad není pevný.

Když je problémem cena

Laminátová podlaha se samostatnou podkladovou vrstvou může být překvapivě drahá. Prémiové podkladové vrstvy speciálně navržené pro zmírnění kročejového zvuku mohou představovat velkou část vašeho účtu za podlahu.

Pokud laminátovou podlahu instalujete do prostoru, kterému se věnuje jen malá pozornost, jako je například šatna nebo prádelna, nebo když potřebujete jednoduše rychle nainstalovat levnou podlahu, lze laminátovou podlahu instalovat bez podkladové vrstvy.

Výhody podkladové vrstvy

Podklad pro přímou instalaci laminátových desek bez dodatečné podkladové vrstvy musí být dokonale rovný a bez výstupků. Problémy by mohly činit vystupující hřebíky, šrouby, nerovnosti nebo prohlubně. Mějte na paměti, že životnost podlahy může být bez podkladové vrstvy výrazně snížena.

Zdroj: familyhandyman.com, thespruce.com