Trendy ve vzhledu a úpravě dřevěných podlah

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Abychom prodloužili životnost dřevěných podlah a zachovali jejich krásný vzhled, je třeba jejich povrch opatřit lakem nebo olejem. Jednotlivé díly plovoucích dřevěných podlah jsou většinou již upraveny od výrobce, lepené podlahy (vlysy) se obvykle ošetřují až po pokládce. Volba mezi lakem a olejem je dána zejména zatížením podlahy, obecně jsou laky odolnější.

V poslední době se uplatňují další úpravy, které vytvářejí velice osobitý a zajímavý vzhled. Jedním z nejpoužívanějších typů mechanické úpravy je drásání (kartáčování). Tímto způsobem dojde k zvýraznění kresby dřeva, povrch získá na plastičnosti reliéfu a vynikne jeho přirozená rustikální struktura.

Nový způsob opracování dřevěných lamel je takzvané katrování. Tento zajímavý efekt vzniká záměrným narušením hladkého povrchu dřevěné nášlapné vrstvy ve směru kolmém na strukturu přírodního materiálu. Výsledkem je na dotek hrubší povrch se zářezy, což vyvolává vzhled blízký surovému dřevu.

ČTĚTE TAKÉ:

Plovoucí podlahy

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Občas ještě panují nejasnosti v názvosloví. Termín plovoucí podlahy označuje způsob položení, tedy fakt, že tyto krytiny nejsou ukotveny ke stěnám nebo podkladu. Jednotlivé lamely jsou vzájemně spojené lepeným spojem pero/drážka nebo suchým zámkovým spojem. V poslední době převažují typy se zámkovým spojem, který usnadňuje a urychluje pokládku a teoreticky umožňuje rozebrání podlahy a položení jinde.

Mezi poslední novinky patří kožené plovoucí podlahy. Podlahy jsou vyrobeny z přírodních kožených vláken spojených přírodním kaučukem, z přírodního tuku a taninu.

Lité podlahy

Lité podlahy, původně používané v průmyslových provozech, se v současných interiérech minimalistického stylu stále více využívají. Lité samonivelační potěry vycházejí ze tří základních materiálových kategorií: cementové pojivo se syntetickými pryskyřicemi, anhydritové pojivo nebo magnezitové plnivo.

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Podlahy ze systému PANDOMO – ARDEX odolávají vysoké zátěži, jsou stálobarevné a vhodné i pro podlahové vytápění. Díky svému bezespárému - monolitickému povrchu, který je sametově matný, vodoodpudivý a odolný mechanickému poškození, se dokonale udržují.

Terrazzo (teraco) je typ lité podlahy, který má dlouhou tradici a v poslední době opět získává oblibu. Původně se jednalo o směs mramorové drtě a barevných kamínků ve vápenné maltě.

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou moderní variací na PVC, na rozdíl od něj se skládají z několika vrstev, pokládají se jako plovoucí podlahy a mají řadu užitečných vlastností.

Lze je použít ve vlhkých prostorech (koupelna, kuchyň). Vinylovou podlahu je možné čistit vlhkým hadrem, měkkým kartáčem nebo vysavačem. Vzory dokonale imitují dřevěnou podlahu, kámen i dlažbu.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com