Hledáte to nejlepší? Vsaďte na přírodu!

Pokud chcete do ložnice pořídit opravdu kvalitní kousek, vyhněte se levným umělým materiálům, jako jsou mikrovlákno nebo mikroplyš. Jedná se o povlečení ze 100% polyesteru, který není pro tyto účely vůbec vhodný – nedrží tvar ani barvy, navíc je neprodyšný - klouže, lepí se, elektrizuje, a v případě toho nejlevnějšího zboží z dovozu může být i zdravotně závadný. Vždy preferujte povlečení z přírodních materiálů, jako je bavlna, len či bambus.

Dvoubarevné provedení povlečení je čím dál tím oblíbenější. Autor: Matějovský a.s. Dvoubarevné provedení povlečení je čím dál tím oblíbenější.Autor: Matějovský a.s.

Co definuje kvalitní látku?

Kvalitní povlečení lze rozpoznat už na první pohled. Vlákna mají být tenká a dlouhá, látka by měla být hladká, pevná a bez výraznějších mezer, uzlíků nebo žmolků. Povlečení s velkými mezerami mezi vlákny se po prvním praní srazí a zdeformuje, žmolky se po vyprání zvětší a povlečení nebude na omak ani na pohled zrovna ideální.

Užijte si kouzelné snění s romantickým povlečením Grace. Autor: Matějovský a.s. Užijte si kouzelné snění s romantickým povlečením Grace.Autor: Matějovský a.s.

Nevybírejte podle gramáže

Velkou chybou je hodnotit kvalitu materiálu podle uvedené gramáže. Více totiž závisí na použité přízi. Kvalitní jemné příze mají nižší gramáž než tlustá a roztřepená vlákna těch levných. Proto je při výběru třeba sledovat zejména samotnou látku, a ne pouze údaje a informace na etiketě.

Náš tip: Dopřejte si královský spánek

O tom, že v jednoduchosti je krása, vás přesvědčí povlečení Pierre. Autor: Matějovský a.s. O tom, že v jednoduchosti je krása, vás přesvědčí povlečení Pierre.Autor: Matějovský a.s.

Ložní povlečení je opatřeno komfortním zipovým uzávěrem. Autor: Matějovský a.s. Ložní povlečení je opatřeno komfortním zipovým uzávěrem.Autor: Matějovský a.s.

Lákadla v podobě „nežehlivých“ úprav

Vidina povlečení, které vyperete, usušíte a složíte do skříně bez žehlení, je velmi lákavá. Víte však, co taková nežehlivá úprava je a jak se jí docílí? Aby přírodní látka nevyžadovala žehlení, je zapotřebí náročných chemických úprav a procesů, které nejčastěji znamenají louhování v agresivních roztocích (močovina, formaldehyd), které naruší strukturu vlákna. Vlákna jsou poté slabá a poddajná a povlečení skoro není potřeba žehlit. Cenou za to je však hrubší omak, nižší pevnost a životnost látky a kvůli použitým chemikáliím také zdravotní rizika. Raději si osvojte pár tipů a triků, které vám údržbu usnadní.

Povlečení bavlna deluxe digitál je tištěno nejmodernějším digitálním tiskem. Autor: Matějovský a.s. Povlečení bavlna deluxe digitál je tištěno nejmodernějším digitálním tiskem.Autor: Matějovský a.s.

Není potisk jako potisk

Existuje nejen mnoho druhů materiálů ložního povlečení, ale také různé druhy potisků. Jak poznat rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním? Látka by na omak neměla být příliš tuhá. „K potisku jako jedni z mála výrobců používáme ekologické reaktivní barvy, které reagují s vláknem, probarví ho do hloubky a tím vytvoří velmi dobré spojení mezi barvivem a látkou. Ta se tak ještě více zušlechtí a barvy jsou i po mnoha vypráních stále stejně syté a zářivé,“ popisuje Kateřina Vařechová, obchodní ředitelka společnosti Matějovský. Příliš tuhý a umělý omak naznačuje použití levných barev, které jsou pouze na povrchu a praním postupně blednou a tvrdnou ještě více. O kvalitě potisku často napoví i samotná cena výrobku.

Čtěte dále: Poradíme vám, jak vybrat kuchyňské utěrky, které budete chtít mít vždy po ruce

Podle čeho vybíráte kvalitní povlečení vy?