Stračka (Delphinium) je nádherně kvetoucí rostlina, jejíž mohutné hroznovité květenství nemůžeme minout bez povšimnutí. Hodí se prakticky do jakékoliv zahrádky a vždy bude působit jako královna. Její rod čítá až 400 druhů vytrvalých, dvou i jednoletých rostlin nejrůznější velikosti a barvy květů, takže si každý zahrádkář přijde na své, i když vyšlechtěných odrůd *pro zahradní pěstování je podstatně méně.

Delphinia se pěstují výhradně jako kultivary, jejichž společným znakem jsou dělené, často pětičetné květy s ostruhou, které zblízka připomínají pouťovou trumpetu. Jejich kouzlo spočívá v tom, že vytvářejí bohatě nahlučená květenství ve tvaru hroznu nebo klasu. Většina rostlin má vláknité nebo dužnaté kořeny, můžeme se však setkat i s hlízami. Listy vyrůstající ve spodní části jsou většinou hluboce zubaté, mají tři až pět (výjimečně sedm) laloků a dosahují délky 20 cm.

Planě rostoucí druhy straček se vyskytují s výjimkou polárních oblastí a Austrálie prakticky po celém světě. Rostou většinou v horských lokalitách včetně naší vlasti. Například stračka ostrožka roste často na horách podél bystřin, ale též vedle polí jako plevel.

Při výběru vhodných zahradních rostlin se můžeme setkat se třemi skupinami kultivarů. První dvě se nazývají: Belladonna a Elatum, a jedná se většinou o trvalky vegetující několik let na jednom místě. Třetí skupinou jsou pacifické hybridy pěstované jako letničky, maximálně dvouleté rostliny. K pěstitelským účelům se nejčastěji využívají rostliny ze skupiny Elatum, které dělíme podle výšky do třech kategorií: malé dorůstají maximální výšky 1,5 m, střední do 1,7 m a vysoké okolo 2 m. Šířka jednotlivých rostlin se obvykle pohybuje okolo 60 cm.

Květenství

Většina zahradních kultivarů u nás kvete v červnu a červenci, po včasném seříznutí odkvetlých částí ale většinou znovu obrazí a my se můžeme z jejich květů těšit ještě v září.

Pěstování

Stračky potřebují plně osluněné stanoviště, ale při výběru bychom si měli dát pozor, zda tam příliš neprofukuje. I tak jim ale musíme poskytnout oporu, aby je při běžné bouřce nepolámal vítr. Opěrné tyčky je třeba napíchat hned z jara, dokud rostlina nepřesáhne výšku 30 cm. Výjimkou jsou zakrslé odrůdy, které umístíme na skalce.

Tyto rostliny vyžadují do hloubky zrytou propustnou půdu, bohatě zásobenou humusem, a vydatnou zálivku. K docílení nádherného květenství musíme také pamatovat na výživu a během růstu ji jednou za 14 dní dodávat formou tekutého hnojiva. Pro zajištění kvalitního květenství je také třeba zavčas zredukovat počet lodyh, kterých by nemělo být více než sedm. Ideální jsou dvě až tři.

Bezprostředně po odkvětu je vhodné do hloubky seříznout stonek, rostlinu pohnojit a dostatečně zalít. Díky tomuto opatření budeme mít velkou šanci, že nám stračky vykvetou na konci léta podruhé.

Na podzim, po odumření lodyh odřízneme těsně u země celou rostlinu. Během zimy dbáme, aby se záhon zbytečně nepromáčel.

Množení

Semena je třeba vysít časně z jara nebo i dříve do skleníku či domácího fóliovníčku. Zejména jednoleté odrůdy je vhodné vysévat už v lednu. Předpěstované rostliny vysazujeme na otevřený záhon v květnu po odeznění nočních mrazíků.

Dospělé rostliny můžeme též množit pomocí kořenových řízků, které odebíráme na začátku jara.

Zajímavosti

Delphinia jsou řazena mezi mírně jedovaté rostliny, jejichž požití může způsobit vážné komplikace. Také kontakt s listy přináší určitá rizika, většinou se jedná o podráždění kůže. Alergici by proto při ošetřování měli používat ochranné rukavice.

Foto: www.isifa.com