Voda s česnekem

Česnek vyhání z těla parazity a jeho aroma nemají rády ani mšice. Rozmačkejte několik stroužků do sklenice s vodou, důkladně rozmíchejte a vyzkoušejte na postižených listech.

Nálev z kopřiv

Na bylinky a vůbec rostliny určené ke konzumaci se hodí použít něco méně aromatického, třeba kopřivy. Z nich můžete uvařit čaj a nechat ho několik hodin stát, aby řádně vychladl, a potom jím naplnit rozprašovač. Kopřivy se dají kombinovat i s pelyňkem, který je prý v boji proti mšicím taktéž účinný.

Z kopřiv se dá připravit také jícha, která funguje jako přípravek proti škůdcům i jako hnojivo. Získáme ji tak, že kopřivy zalijeme vodou a necháme týden kvasit. Nevýhodou jíchy je dlouhá doba přípravy a také nelibá vůně, která může odpudit nejen mšice, ale i nás samotné.

Mšice Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Nálev z tabáku

Zahrádkáři mívají dobrou zkušenost s tabákovým nálevem; stačí v horké vodě vylouhovat trochu tabáku určeného do dýmky či balených cigaret. Někdo louhuje i cigaretové nedopalky, což vyjde asi nejlevněji, takový postřik však rozhodně nebudeme chtít použít na rostliny určené k jídlu. Postřik z tabáku by měl být v obou případech hodně zředěný, stačí hrstka tabáku na 3 l vody.

Rajčatový postřik

Jedním z nejšetrnějších domácích přípravků je postřik z rajčatových listů, které obsahují alkaloidy hubící hmyz. Listy nasekáme najemno a necháme přes noc vymáčet ve studené vodě - horká voda by účinné látky mohla zničit. Druhý den přecedíme a můžeme použít.

Mšice Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Lógr z kávy

Máte-li rádi "turka", nevylévejte sedlinu. Můžete s ní ještě zaexperimentovat, naředit ji vodou a postříkat jí rostliny napadené mšicemi. Lógr z kávy se někdy také přisypává do květináče či na záhon jako prevence před napadením různými škůdci. Za vyzkoušení nic nedáte, káva půdě ani rostlinám nijak neublíží.