Podzimní listí padá, ale vaše zahrádka je stále v plném proudu. Ačkoli se může zdát, že je čas zabalit rýč a končit se sezónou, opak je pravdou. Právě teď je nejlepší doba pro výsadbu stromů a keřů, a my vám řekneme proč!

Podzim přeje výsadbě víc než jaro

Zatímco v minulosti mohly rostliny spoléhat na vláhu ze zimních srážek a bohaté jarní deště, v současné době může být počasí v jarních měsících mnohem méně předvídatelné. Naštěstí máme ještě podzim.

Podzimní a zimní srážky, doprovázené často teplejším zimním klimatem, skvěle napomáhají rostlinám v procesu zakořenění. Když stromy a keře vysadíte na podzim, poskytnete jim dostatek času, aby si vytvořily silnou kořenovou soustavu ještě před nápory letního žáru. V podstatě jim tak dáváte náskok, který může být výhodou v porovnání s rostlinami vysazenými na jaře, které mají před sebou horké léto bez mnoho času na adaptaci. Takže pokud se ptáte, kdy je nejlepší čas na výsadbu stromů a keřů, podzim je často jasnou volbou.


Pár tipů pro podzimní výsadbu

Zalévání: I když podzimní měsíce bývají obvykle vlhčí, je důležité pravidelně zalévat nově vysazené rostliny, dokud se nezakoření. Tím zajistíte, že rostliny získají dostatek vláhy pro zimní období.

Hnojení: Na podzim věnujte pozornost správné volbě hnojiva. Zatímco jarní hnojení se často zaměřuje na podporu růstu nadzemních částí, podzimní hnojení by mělo podporovat růst kořenů.

Mulčování: Aplikujte vrstvu mulče okolo nově vysazených rostlin. Mulč pomáhá udržet vlhkost v půdě, chrání kořeny před náhlými teplotními výkyvy a zabraňuje růstu plevelů.

Ochrana proti mrazu: Ačkoli je většina rostlin vůči mírným mrazům odolná, měli byste být připraveni chránit ty citlivější, pokud předpověď počasí signalizuje náhlé poklesy teplot. Použijte ochranné textilie nebo slámu k izolaci.

Jaké stromy se dají sázet na podzim?

Téměř všechny stromy můžete na podzim sázet, s výjimkou některých exotických a choulostivých druhů, které mohou v mrazivém počasí vymrznout. Ale ať už máte zálusk na ovocné stromy, okrasné keře, nebo trvalky, podzim je časem, kdy jim dáte nejlepší start do života.

Jak ošetřit stromy na podzim?

Po výsadbě se postarejte o dostatečnou závlahu. Aplikujte mykorhizní přípravky, které urychlují proces zakořenění tím, že pomáhají rostlině vytvářet silnou kořenovou soustavu. Pokud je rostlina v květináči překořeněná, jemně kořeny otevřete a nasměrujte je do půdy, aby se mohly rozšířit a zakořenit. Na závěr, mulčujte, abyste udrželi stálou vlhkost a teplotu půdy.

Podzimní výsadba stromů a keřů nemusí být složitá, pokud víte, jak na to. S těmito tipy máte vše, co potřebujete, aby vaše zahrada vzkvétala! Ať už jste začátečník, nebo zkušený zahrádkář, přijměte výzvu a udělejte tento podzim výjimečným!

Zdroj: diy.com, nationaltrust.com, treescape.co.nz