Malebné městečko leží v Horním Rakousku na břehu Hallstattského jezera přímo pod srázy Solné hory. Jeho historie je spjata s těžbou soli, která zde probíhala už od střední doby bronzové. V minulosti bylo toto místo téměř oddělené od zbytku světa – přístupné bylo pouze lodí nebo úzkou horskou cestou. Zprávy o jeho půvabu a okouzlující atmosféře se postupně začaly šířit po celém Rakousku, dále do Evropy a později do celého světa. Najdete ho i na seznamu světového dědictví UNESCO. Obzvlášť populární je Hallstatt v Asii, kde je považován za jeden z nejkrásnějších turistických cílů. Dokonce natolik, že v čínském městě Luoyang vznikla čtvrť, která je jeho replikou.


Jak tento „čínský Hallstatt“ vypadá, se můžete podívat ve videu:

Zdroj: Youtube


Malé, ale půvabné

V současné době má město přibližně 800 obyvatel. Prohlídka historického jádra vás nebude stát příliš námahy ani času – dlouhá ulička vás dovede na malebné náměstí s kašnou, restauracemi a obchody. Poté si můžete projít zbytek města a obdivovat kouzelná zákoutí a domky ze 16. století. Všimněte si také zajímavých stromů pnoucích se po zdejších budovách – jedná se o ovocné stromy, které navzdory nedokonalým podmínkám plodí ovoce. K návštěvě láká zdejší muzeum s unikátní sbírkou archeologických nálezů pocházejících až z doby železné. Zajímavý zážitek vás čeká také při návštěvě kostela Nanebevzetí Panny Marie s kostnicí, v níž je uloženo 1 200 lebek.


Vysoko nad zemí, hluboko pod ní

Z městečka vyrazte pěšky nebo lanovkou na vrcholek Solné hory s vyhlídkovou plošinou Skywalk a užijte si nádherné výhledy na krajinu, jezero a pohoří Dachstein. S jízdenkou na lanovku si rovnou zakupte i vstup do Salzwelten – nejstaršího solného dolu v Evropě. Během devadesátiminutové prohlídky projdete původními štolami, prohlédnete si solné krystaly, vzorky různých druhů soli a prehistorické náčiní. Užít si můžete také nezapomenutelnou jízdu hornickou skluzavkou a důlním vláčkem. A ujít si samozřejmě nenechte ani projížďku loďkou po jezeře a krásnou procházku podél jeho břehů.

Hallstatt má na podzim výjimečné kouzlo:

Zdroj: Youtube


Praktické tipy

  • Parkování je v Hallstattu komplikované a vjezd do centra je zakázán. Využít lze pouze placená parkoviště, nebo auto nechat za městem a dojít přibližně 15 minut pěšky.
  • Na prohlídku solných dolů se dobře oblékněte – teplota ve štolách je 8 ºC. Při vstupu dostanete také ochranné oblečení.
  • Vstupné do solného dolu je 25 euro, společně s jízdenkou na lanovku vás bude stát 36 eur. V případě zájmu o audioprůvodce si připravte navíc 3 eura.
  • V letních měsících bývá Hallstatt doslova obsypaný turisty především z asijských zemí, během jara a podzimu nebývá nápor tak velký.

Zdroj: www.icesty.cz, rakouskajezera.cz, www.novinky.cz