Podzim je pro ornitology v Čechách jedním z nejzajímavějších období. Zatímco některé druhy ptáků se chystají na dlouhé cesty do teplejších krajů, jiné přilétají, aby zde strávily zimu. Barevné listí se mísí s nádherným peřím a příroda nám předvádí nezapomenutelné představení.

Jak pozorovat ptáky na podzim?

Zdroj: Youtube

Naše stálice

Když mluvíme o podzimních ptácích v Čechách, nesmíme zapomenout na stálice, jako jsou sýkory, straky či kosy. Tyto druhy u nás zůstávají po celý rok, ale v podzimních měsících se jejich chování mění.

Sýkory začínají tvořit větší skupiny a často je můžete vidět u krmítek, kde hledají potravu. Na podzim se můžeme setkat i s řadou velkých ptáků, jako jsou dravci, husy nebo čápi na tahu. Velmi častí jsou i bahňáci, kteří se shlukují na vypuštěných rybnících.

Cizí návštěvníci a barevný stehlík

Na podzim můžete pozorovat i ptáky, kteří zde nehnízdí, ale přilétají sem na zimu z chladnějších oblastí Evropy. Mezi tyto druhy patří například sněhule či bramborníček. Tito malí, ale odvážní ptáčci často hledají potravu na otevřených polích nebo v blízkosti lidských obydlí.

Velmi krásný je třeba stehlík obecný (Carduelis carduelis), pestře zbarvený pták, kterého můžeme na podzim vidět v hejnech přelétávat na zaplevelených pozemcích, především s bohatým zastoupením bodláků.

Kde je pozorovat?

Podzim je ideální doba pro všechny milovníky ptáků. V České republice se můžete těšit na mnoho lokalit, kde můžete pozorovat stěhovavé druhy připravující se na odlet, ale i ty, které zde zůstávají s námi. Pokud si nevíte rady, kam vyrazit, máme pro vás několik tipů.

Rybník Amerika u Františkových Lázní je skvělým místem, kde můžete pozorovat vodní ptáky a stěhovavé druhy. Nedaleko Českých Budějovic najdete rybník Dehtář, jeden z největších rybníků v České republice, který přitahuje širokou škálu ptáků. Na Třeboňsku, v oblasti Velkého a Malého Tisý, můžete spatřit vzácné druhy, jako je například orlovec říční.

Pozorování ptáků u rybníka Bohdaneč:

Zdroj: Youtube

Pokud máte rádi skalní útvary, Broumovské stěny vás nezklamou. Kromě úchvatného výhledu zde můžete pozorovat dravce a skalní ptáky. Bohdanečský rybník na Pardubicku je oblíbeným místem pro vodní ptáky a stěhovavé druhy. Obdobně Tovačovské rybníky a jezera nabízejí biotopy bohaté na různorodé druhy ptáků.

Jižněji, u obce Líně, můžete navštívit Nový rybník. A pokud máte rádi místa s opravdu druhově bohatým ptactvem, Racák u Ústí nad Labem je jasnou volbou pro podzimní pozorování. Na východě země vás pak zve k objevování Hlučínská štěrkopískovna, kde můžete potkat některé vzácné druhy ptáků z chladnějších zemí Evropy.

Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte s sebou vzít dalekohled a kameru. Česká příroda v podzimních měsících je nádherná, a pozorování ptáků ji dokáže ještě více oživit.

Zdroj: birdlife.cz, birdlife.cz, backyardbirdshop.com