Podzimní dny i noci jsou temné, ale hůře na obloze spatříte některé podzimní hvězdy. Naopak snadněji odhalíte jednotlivá souhvězdí. Pokud se zatím na noční obloze neorientujete, nezoufejte. Následující video by vám mělo poskytnout dostatečný přehled.

Zdroj: Youtube

Jaká souhvězdí na podzimní obloze uvidíte?

Podzimní obloha vám nabídne neskutečnou podívanou, pokud víte, na co se zaměřit. Od poloviny září do konce roku se vám jasně ukážou jednotlivá souhvězdí zvěrokruhu Vodnáře, Berana a Ryb, dále jasně uvidíte Andromedu, Cassiopeiu, Pegase i Persea.

I když častěji zvedáte oči do hlubin temného vesmíru, nezapomínejte pohlédnout také na pás nízko nad severním obzorem. V něm odhalíte šest nejjasnějších hvězd ze Zimního šestiúhelníku, díky kterému se snadněji na obloze zorientujete. Součástí něj jsou i Zemi nejbližší hvězdokupy. Najděte seskupení ve tvaru V.

Hledejte nejjasnější planety na podzimní obloze

Některé hvězdy a planety na podzimní obloze uvidíte i svýma očima bez použití dalekohledu. Například Saturn a Jupiter patří mezi největší a nejjasnější planety sluneční soustavy. Na začátku podzimu se nachází v těsné blízkosti Měsíce. I malým dalekohledem byste měli rozpoznat slavné prstence.

Na svých nočních výletech za pozorováním vesmíru můžete narazit i na zajímavé astronomické události, jakými je třeba vrchol meteorického roje Orionid v druhé půlce října a záře. Například polární záře v tomto období sílí, a proto ji mohou zahlédnout i lidé v jižnějších zeměpisných šířkách.

Chcete si vyfotit hvězdnou oblohu a nevíte, jak na to? Vydejte se ven z města, protože městské pouliční osvětlení ani světla domů pozorování hvězd moc nesvědčí. Stačí vyrazit třeba jen 20 kilometrů od Prahy nebo 10 kilometrů od okresního města a na obloze zahlédnete mnohem více hvězd než v městském parku.

Fotit můžete třeba nějakým novějším mobilním telefonem, který nabízí noční režim a režimy pozorování hvězd. Dokáže zachytit samotné hvězdy nebo (v případě dražších přístrojů) i jejich pohyb na obloze a sestaví z nich pěkné trasování. Chce to ale nastavení delšího času snímání obrazu a ideálně nějaké uchycení telefonu. Pomůže stativ, nějak upevněná selfie tyč, nebo alespoň pevné držení po dobu několika sekund.

Lepší fotky získáte s nějakým fotoaparátem upevněným ve stativu. Větší snímač ve fotoaparátu, lepší objektivy, delší čas snímání (v případě doplňkových montáží, které srovnají pohyb fotoaparátu s pohybem hvězd i několik desítek sekund nebo pár minut) vás odmění zajímavými snímky. Zatímco okem zahlédnete několik desítek či stovek hvězd, na snímku pořízeném fotoaparátem s nastavením delšího času snímání jich objevíte statisíce.

Orionidy snadno zachytíte i v našich zeměpisných šířkách, s polární září je to o něco složitější. Pokud je opravdu velká sluneční bouře, tak můžete polární záři zahlédnout i u nás. Ale ve srovnání se září, kterou uvidíte nad svou hlavou třeba při návštěvě Islandu, ve Finsku, Švédsku nebo Norsku, je to jen takový slabší odvar nádherné podívané. Ale o tom můžeme vyprávět někdy příště.

Jak vybrat správnou dobu na pozorování hvězd?

Už víte, co na obloze hledat, teď jen vyrazit v tu správnou dobu. Obloha se neustále mění a hýbe a s koncem podzimu některé hvězdy mizí na horizont. Mezi nejoblíbenější dobu na pozorování podzimních hvězd patří noci pár týdnů před zimním slunovratem 21. prosince. Noci jsou nejdelší v roce, a tak na pozorování hvězd máte spoustu času. A navíc se vám ukáže všech sedm hvězd Lovce. Vydejte se s rodinou na podzimní pozorování hvězd.

Zdroje: celestron.com, skyatnightmagazine.com, nationalgeographic.co.uk