29. října se mění čas z letního na zimní, tedy standardní. Ručičky na hodinách posuneme zpět z 3:00 na 2:00. Přechod na zimní čas ale neznamená pouze to, že se vrátíme o hodinu nazpět, ale také zásah do našich organismů. Posun času může narušit spánek, ale způsobit také nespavost, ztrátu pozornosti nebo bdělosti, ba dokonce depresivní a úzkostné stavy. Zvyšuje se počet sebevražd, pracovních úrazů nebo dopravních nehod.

Podobně jako člověk probuzený uprostřed noci je i naše tělo během tohoto období ve větším stresu. Většina orgánů v lidském těle má své buněčné hodiny, které jsou nastaveny provádět tělesné úkony v určitý čas. Pokud dojde k narušení, organismus potřebuje určitý čas k adaptaci. U zimního času trvá podle nedávných studií tato adaptace zhruba pět nebo šest dní, samozřejmě ale záleží na konkrétní osobě.

Jak se vyrovnat se změnou času

Navyknout hodině „navíc" na podzim je méně náročné než v případě ubírání hodiny na konci března. Větší potíže s podzimní změnou času mají spíše ranní ptáčata než takzvané sovy. Také lidé, kteří spí méně než sedm hodin, se s posouváním času vyrovnávají o dost hůře než ti, kteří spí déle.

Na změnu času se ale dá trochu připravit. Ve čtvrtek a v pátek jděte spát a vstávejte o 15 minut později než obvykle a v sobotu a v neděli o 30 minut později.

Tipy pro lepší spánek:

Zdroj: Youtube

Hned po probuzení se zkuste také ihned vystavit dennímu světlu, například krátkou procházkou, a dejte si vyváženou snídani. Když přidáte ještě několik protahovacích cviků, snížíte nadbytečný tělesný stres.

Ve zkratce:

  • Před změnou času se snažte co nejvíce vyspat.
  • V den změny času vstaňte a jděte spát o hodinu dříve než obvykle.
  • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu večer před změnou času.
  • Dejte si lehkou večeři a vyhněte se těžkým jídlům těsně před spaním.
  • Pokud máte problémy s usínáním, zkuste si dát horkou koupel nebo si přečíst knihu.

Možná jste už o tom slyšeli, ale jedení a pití dokáže opravdu narušit váš spánek. Naplánujte si, že večeři nebo jakékoliv pamlsky před spaním sníte nejpozději 2 až 3 hodiny před spaním, protože trávení zatěžuje organismus a brání mu v odpočinku.

Podobně je to také s alkoholem a kofeinem, které rovněž ruší spánek, pokud se konzumují před spaním. Kofein omezte na ráno nebo dopoledne a konzumaci alkoholu ukončete do podvečera. Kouření před spaním může také nežádoucně stimulovat tělo a zhoršovat spánek.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz, dama.cz