Dlouhodobé sezení není pro člověka optimální, především páteř pro ně není uzpůsobena, trávení času vsedě s sebou proto může nést nejrůznější zdravotní potíže, obvykle bolesti zad, šíje a hlavy. Dlouhodobé sezení bez osvěžujícího pohybu má nepříznivý vliv i na krevní oběh, trávení či dýchání. Tyto nepříznivé jevy lze kromě pohybu eliminovat i kvalitní židlí. Kancelářská židle, na níž trávíme několik hodin denně, by měla být určitě lépe vybavena než ta, na které sedáváme pouze příležitostně.

Posezení jako v bavlnce

Každá kvalitní kancelářská židle by měla splňovat určité podmínky. Základnou by měl být pětiramenný kříž s kolečky. Ta by měla navíc odpovídat typu podlahové krytiny, aby byl pohyb po ní plynulý a nedocházelo k jejímu poničení - na tvrdou podlahu tedy patří měkká kolečka a opačně na koberec kolečka tvrdá. Židle by měla poskytovat nejen oporu v zádové a sedací části, ale sedák i opěrka zad si musí zachovávat variabilitu tak, aby sezení nebylo strnulé, ale naopak dynamické, aby židle „spolupracovala“ s tělem. Samotná zádová opěrka musí být v bederní části pevná a tvarovaná, aby při sezení opravdu podpírala záda. U nejkvalitnějších modelů lze přesně nastavit rádius prohnutí.

Pracovní židle Autor: ID Point Autor: ID Point

Sedák i opěrka zad musí být také výškově nastavitelné. U kvalitních modelů se při sezení sedák i opěrka naklápí nezávisle na sobě. Dosednutí na židli by mělo být měkké, to zajišťuje plynový píst, který je nyní již běžným vybavením na trhu dostupných kancelářských židlí. Pokud chceme opravdu pohodlnou židli, vybereme si model s takzvanou synchromechanikou - díky ní se můžeme opřít do židle bez toho, aby se automaticky zvedl i sedák. Nohy tak zůstanou uvolněné a budou se lépe prokrvovat.

Židle mohou být vybaveny i speciálním mechanismem na úpravu opěrky zad podle hmotnosti uživatele. Komfortní modely jsou také vybaveny samozřejmě i opěrkou hlavy, obvykle výškově i čelně polohovatelnou. Nastavování všech částí může být mechanické či automatické na základě odjištění a zajištění aretace. Nezbytností jsou u těchto typů židlí područky. Měly by být mírně prohnuté vzhůru, a také výškově, a případně i čelně a bočně nastavitelné. Z hlediska materiálů vypadá velmi efektně použití dřevěných leštěných opěrek v kontrastu s kovem, z něhož je konstrukce židle zhotovena.

Pracovní židle Autor: Archiv autora Autor: Archiv autora

Bezpečnost především

Důležitým faktorem vybavení bytu či kanceláře obecně je bezpečnost, a i u židlí bychom na ni měli dbát zvýšenou měrou, neboť takové pády mohou mít velké následky. Základem je pevná a stabilní konstrukce, vybíráme tedy z kvalitních kusů podle typu konstrukce a použitých materiálů. Také z důvodu bezpečnosti je vhodnější stabilnější pěti-, a ne čtyřramenný kříž, dostatečně velký sedák, široké a pevné područky. Cena je ve výběru až na dalším místě, současně není nutné kupovat vždy modely za plnou cenu, v obchodech bývají poměrně často akce i na velmi kvalitní zboží.

Foto: www.kancelarskezidle.cz, ID Point, archiv autora