Ještě předtím, než vám řekneme, čeho se vyvarovat při pojištění domácnosti, byste měli vědět, jaký je rozdíl mezi zmiňovaným pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Zatímco pojištění nemovitosti řeší škody na stavbě jako takové (na stěnách či střeše), pojištění domácnosti se týká movitých věcí, které jsou v domě či bytě.

Pojištění domácnosti: přehledně

Podívejte se na video o 5 nejčastějších chybách při pojištění domácnosti a nemovitosti:

Zdroj: Youtube

Pojištění domácnosti řeší škody na vybavení domácnosti a movitém majetku. To znamená, že se vztahuje na nábytek, elektroniku, ale i vybavení kuchyně a další. Pojištění se obvykle vztahuje i na věci ve společných prostorách domu či na vašem pozemku.

U některých pojišťoven jde i o kuchyňskou linku či plovoucí podlahu. Pojištění domácnosti nevyužijete jen ve vlastní nemovitosti, ale i v družstevních či pronajatých bytech.

V případě vlastní nemovitosti se vám bude hodit také pojištění nemovitosti, pokud žijete v pronájmu, postačí vám pojištění domácnosti. A na co nesmíte při zařizování pojištění zapomenout?

Rizika, která musíte zvážit

Nejprve si promyslete, proti čemu potřebujete svůj majetek ochránit. Pojištění domácnost se nejčastěji skládá z pojištění proti:

 • živelním pohromám,
 • krádeži, vandalismu či loupeži,
 • povodním a záplavám,
 • poškození kouřem,
 • škodám, které způsobí přepětí nebo podpětí,
 • rozbití skla,
 • poškození sanity.

Každá pojišťovna má pak výluky, na které se pojištění nevztahuje. Nejčastěji jde o škody, které způsobí:

 • teroristický útok,
 • válka,
 • zásah veřejné správy či státní moci,
 • vaše nedbalost.

Nezanedbejte podmínky plnění

K tomu, abyste po nahlášení pojistné události nebyli odmítnuti, musíte znát i podmínky pro výplatu pojistného plnění. Pojištění vám může být zamítnuto v situacích, kdy neuděláte dostatečná opatření, abyste škodě zabránili.

Pokud se k vám někdo vloupe, okrade vás, ale vy budete mít obyčejný dveřní zámek (nebo odemčeno), nikoliv bezpečnostní, s pojistkou nepočítejte.

Na jakou částku se pojistit?

Nezapomeňte si správně nastavit pojistnou částku. Ta by měla odpovídat hodnotě majetku u vás doma. Při pojištění na vyšší hodnotu si zbytečně připlatíte. Při podpojištění sice za pojištění zaplatíte menší částku, ale v tom případě dostanete mnohem méně peněz, než jaká škoda vám vznikne.

Pro zjištění částky, na kterou se potřebujete pojistit, sečtěte cenu všeho, co je u vás doma. Výsledek bude částka, na kterou se potřebujete pojistit.

A co pojištění odpovědnosti v domácnosti?

S pojištěním domácnosti se pojí také pojištění odpovědnosti. Pokud není součástí vašeho pojištění domácnosti, určitě si jej sjednejte zvlášť. Využijete jej v případě porouchané pračky, která vám vytopila sousedy. Ale i v případě, kdy omylem rozbijete něco drahého v obchodě. Zkrátka jde o škody, které způsobíte někomu jinému.

Zdroj: novinky.cz, svpojistovna.cz, kbpojistovna.cz