I když nařízení vlády stále více posouvá stavebnictví k ekologicky šetrným budovám (nízkoenergetickým, pasivním, nulovým nebo i plusovým), stále tu je spousta otázek, na které lidé neznají odpovědi. Odpovědi, které nechávají otevřený prostor pochybnostem. Ty už po čtrnácté se snaží vyplnit Dny pasivních domů 2017. Takže pokud zvažujete stavbu domu nebo plánujete rekonstrukci, přesvědčte se sami, že pasivní dům je tou správnou volbou pro zdravé a komfortní bydlení, navíc s nízkými náklady.

Pasivní dům Autor: Centrum pasivního domu Autor: Centrum pasivního domu

Od pátku 10. do neděle 12. listopadu můžete navštívit pasivní domy po celé České republice. Připravili jsme pro vás totiž další ročník oblíbené akce "Dny pasivních domů". Máte jedinečnou příležitost se obyvatel i stavitelů pasivních domů zeptat na to, jak se jim v takových domech žije, jak vlastně fungují a jak se staví.

Během akce otevře své dveře několik desítek pasivních domů po celé České republice. Zájemci mohou bezplatně navštívit již postavené domy, nebo i ty, které jsou těsně před dokončením, a získat informace z první ruky přímo od jejich majitelů nebo stavitelů. Pokud se rozhodujete o bydlení v pasivním domě, máte ideální příležitost zjistit, jaké jsou jeho výhody, nebo na co si dát při stavbě pozor.

Soutěž o víkendový pobyt v Českém ráji

V rámci akce také můžete soutěžit o víkendový pobyt s celou rodinou v Českém ráji v obci Koberovy. Stačí navštívit některý z pasivních domů a odhadnout číslo, kolik m² podlahové plochy mají dohromady všechny přihlášené domy do akce Dny pasivních domů 2017. Nejbližší číslo správné odpovědi vyhrává. Pokud bude více správných odpovědí, vítěze vylosujeme. Váš odhad napište na prezenční arch v navštíveném domě.

Pasivní domy v našem časopisu

O pasivních domech v časopisu Dům&Zahrada můžete číst už pěkně dlouho. Sami se snažíme spousty otázek zodpovědět a vytvářet povědomí o tom, jak má takový pasivní dům vypadat. Ale opět je nejsilnější ta osobní zkušenost, kterou se snažíme předat. Tento rok jsme přinesli seriál o stavbě jednoho pasivního rodinného domu a v roce 2018 jich bude dokonce víc. Připravujeme návštěvu hned několika domů, které jejich majitelé už postavili (velmi často i sami navrhli, vyprojektovali) a žijí v nich. Společně s Centrem pasivního domu a samotnými majiteli vás provedeme domem od samotného prvního návrhu po technologické zázemí a stavbu. Na závěr pak dům navštívíme jako klasickou návštěvu. Těšte se. Jako první bude dům architekta Martina Krče (Vizeatelier) v moravských Letovicích (viz titulní fotka).