Nemáme na mysli ani tak nepořádek, který jistě toto sousloví evokuje. Ale to, jaké materiály a předměty by se tady vyskytovat neměly. To, co zbude, by mělo být uspořádáno natolik promyšleně, aby se pokoj dal příjemně obývat a rychle uklidit.

Klučičí a holčičí pokoj se samozřejmě bude lišit už v základních věcech - třeba barevností nábytku i stěn. Co je tady společné, je škola, potřeby do školy, školní předměty a zařízení. Na dalším Autor: archiv místě jsou koníčky, hobby. Tady se už pokoj stává velmi individuálním. Dalším atributem je zdraví, hygienická nezávadnost materiálů - a to je zase něco, co všechny pokoje dětí spojuje, nezávisí na pohlaví ani na věku dítěte. Začněme proto tím.

Pokojíček pro zdraví

Dětský pokoj zařídíme střídmě, jednoduše, lehkým nábytkem a s důrazem na volné místo. Neměly by v něm být věci, které zachytávají prach a v nichž se prach hromadí. Mnoho polštářů, hromady plyšáků, těžké závěsy. Textilie maximálně omezíme; když už to bez nich nejde - vyhneme se sametovým efektům, látkám s vlasem, vysokým kobercům. Na okna preferujeme lehkou roletu nebo meziokenní žaluzie.

Nábytek volíme jednoduchý a lehce omyvatelný, zdravotně nezávadný. Aby se však něco dalo denně přetřít, nesmí být povrchy zahlceny předměty - využijeme proto maximálně uzavřené skříňky, police a regály. A pokud je málo místa na podlaze, pověsíme je na stěny. Stejné to bude i s dětskou knihovnou - z hygienických důvodů vybereme lépe zasklenou. Množství prachu na skle a na hřbetech všech knih je totiž neporovnatelné....

Autor: archiv Takzvaná alergie na prach je vlastně alergie na roztoče, respektive jejich výtrusy. A těm se líbí v teple a vlhku. Opak by měl být proto v dětském pokoji pravidlem. Hojně větraná místnost, na večer chladno. Vyplatí se sem postavit malý vlhkoměr - ručička by měla stát mezi 45 a 55 %. Matrace a lůžkoviny by se ideálně měly sbalit do protiroztočových bariérových povlaků a na ně používat lehké bavlněné, které se dají prát nejméně v 60 °C.

Co sem nepatří - televize! Výzkumy ukázaly, že malé děti se i s pouhou otevřenou, nesledovanou televizí, jen se zvukovým podkreslením hůře soustředí na hraní. Větší děti, pokud nejsou pod kontrolou, mohou "nadužívat" televizi, sledovat ji více, než je zdrávo. I když se dnes jejich zájem jednoznačně přesunuje k monitoru počítače. A to je další věc, dilema, téma do diskusi. Ano, či ne?

Jak se dítě stává školákem, univerzální hračky - autíčka a panenky - se stále více uklízejí. Dítě se vyhraňuje, začíná mít koníčky - hraje na nějaký hudební nástroj, pěstuje sporty, a to se projeví na zařízení jeho pokoje. Co je všem společné, je škola a její povinnosti.

   Co sem nepatří:

  • Řvavé, výrazné, zneklidňující barvy
  • Příliš nábytku na úkor volného prostoru, místa ke hraní
  • Mnoho textilií a předmětů zachytávajících prach
  • Závadné materiály - zdroj formaldehydů
  • Televize
  • Nedostatečné osvětlení
  • Nábytek, který se nedá lehce otírat (látkový, proutěný)
  • Koberce s vysokým vlasem, těžké závěsy

Školní koutek

Autor: archiv Pozornost věnujeme pracovnímu stolu a židli. Pracovní stůl je výhodný "rostoucí" a s šikmo nastavitelnou horní deskou.

Na stůl využijeme lehké stojany a podpěry na čtení a opisování z knihy při psaní úkolů - zajistí, že dítě má text kolmo k očím, nedívá se na něj šikmo, z ostrého úhlu. Držák na knihy a drátěné "kelímky" na tužky zajistí na stole pořádek.

Pracovní židle by měla být s dobrou opěrkou, s nastavitelným opěradlem a také výškově nastavitelná. Nejlépe na šesti kolečkách, bude mobilní všemi směry.

Dětem se musí správně svítit

Autor: archiv Zvláštní pozornost musíme věnovat osvětlení pokoje. Centrální stropní světlo slouží výhradně jako orientační, další speciální světla zajistí kvalitní osvětlení při školní práci, čtení i hře. Na stůl vybereme lampu s maximálně nastavitelným flexi ramenem a neprůhledným stínidlem. Světlo musí dopadat pouze dolů, na pracovní plochu, a to v co nejširším záběru, rozptýleně - nemá vytvářet oslňující, ostře ohraničený kruh třeba jen na sešit, do kterého se píše. Také nesmí oslňovat, svítit do očí. Podobnou lampu dáme na noční stolek k večernímu čtení. Místo na hraní na koberci bude osvětlovat další lampa - vyšší, ale opět dobře nastavitelná.

Důležité úložné prostory

Na stěnu nad stolem přijdou police a poličky. Dobré je střídat otevřené a uzavřené. Připevnit se mohou až ke stropu, s mezerami na obrázky, různé dětské trofeje a nástěnky. A u nástěnek, tedy něčeho, co jaksi ke škole přímo patří, se zastavme. Vyplatí se jich koupit hned několik, korkových v různých velikostech. Vyhnete se tak případnému lepení obrázků na stěny, a jsou velmi praktické, ať už na rozvrh hodin, nebo na různé poznámky a vzkazy.

Vhodný je vedle stolu postavit box na kolečkách s mnoha malými zásuvkami nad sebou, může být klidně i více než 1,50 m vysoký. Na minimální ploše se v něm dá uskladnit neuvěřitelné množství maličkostí i důležitých školních potřeb. Vejdou se sem sešity, zápisníky, tužky a pera a miliony dětských drobností.

-ag- Foto: http://www.profimedia.cz/, Ikea, Alax