Co vše umí rostliny za zázraky, kromě toho, že dokážou zútulnit i nevybavený byt? Umí tlumit zvuk, zvlhčují vzduch a dokážou z něj pohltit až 85 % škodlivých látek, jako je například formaldehyd, benzen, amoniak nebo xylen. Tyto škodliviny z PVC a koberců se dostávají do vzduchu stejně snadno, jako výpary z ředidel, laků, čisticích prostředků nebo plastů. Takový neviditelný nepřítel nám může dráždit sliznici, vyvolat dráždivý kašel, bolesti hlavy i alergii. V nevětrané místnosti navíc může vzduch způsobovat únavu a nesoustředěnost. Které rostliny tedy čistí vzduch?

1. Tchynin jazyk (Sansevieria)

Tchynin jazyk je nenáročná pokojová rostlina. Je zvyklá na přímé slunce a mírnou zálivku. Stačí ji zalít pouze jednou za 14 dní. Po celou noc vypouští kyslík, zatímco přijímá oxid uhličitý. Umí také ze vzduchu odfiltrovat běžné domácí toxiny a patří tak k nejlepším pokojovým rostlinám pro filtraci vzduchu.

2. Lopatkovec (Spathiphyllum)

Lopatkovec je nenáročná dekorativní rostlina s lesklými listy a bílými květy, kterou stačí zalévat jednou až dvakrát týdně. Má rád vyšší vzdušnou vlhkost a snese i tmavší kouty bytu. V ložnici lopatkovci určitě najděte své místo, odstraňuje toxiny a zvyšuje vzdušnou vlhkost.

3. Banánovník (Musa)

Některé banánovníky mohou v bytě dorůst klidně i do výšky tří metrů. Existují ale i menší druhy. Rozhodně je to krásná, odolná rostlina, které stačí dostatek vláhy. Nesnese ale příliš suchý vzduch.

4. Břečťan (Hedera)

Pokud patříte mezi alergiky, je břečťan přesně tím, co do své domácnosti potřebujete. Břečťan totiž umí odstranit až 94 % vzdušných nečistot během pouhých 12 hodin a může vám tak pomoci při nočním kýchání i proti nateklým sliznicím nosohltanu.

5. Benjamin

Benjamin neboli fíkovník drobnolistý má podobné filtrační schopnosti jako zelenec, díky svým nárokům na světlo a poněkud většímu vzrůstu se však více hodí do větších světlých ložnic. Pokud takovou ložnici máte, neváhejte a benjamina si tam pořiďte, uvidíte, že zútulní prostředí a ještě vám bude čistit vzduch.

Zdroj: Prozeny.cz, Hornbach.cz