Zelenec (Chlorophytum comosum) Autor: Shutterstock.com Zelenec (Chlorophytum comosum)Autor: Shutterstock.com

Mezi vděčné pokojovky, které se přizpůsobí rozličným podmínkám, patří zelenec (Chlorophytum comosum). Ke zdárnému růstu potřebuje jen teplo a rozptýlené světlo, takže nemusí stát přímo na okenním parapetu, ale třeba na skříni či poličce, které jsou z dosahu přímého světla vzdálené. Rostlina upřednostní vyšší vlhkost vzduchu, ocení, když ji budete rosit. Na druhé straně jí ani tak nevadí, když ji občas zapomenete zalít, protože vodu kumuluje ve svých listech a kořenech. Zelenec v bytě prospěje i našemu zdraví - bylo prokázáno, že na sebe váže škodlivé látky a funguje jako přírodní čistička vzduchu.

Lopatkovec (Spathiphyllum) Autor: Shutterstock.com Lopatkovec (Spathiphyllum)Autor: Shutterstock.com

Schopností čistit vzduch se chlubí také lopatkovec (Spathiphyllum). Péče o tuto půvabnou tropickou rostlinu je obdobná jako péče o zelenec, oba druhy není radno přelévat ani přehnojovat a nesvědčí jim přímé sluneční paprsky. Lopatkovec nicméně na rozdíl od zelence spolehlivěji rozkvétá, a to hned dvakrát do roka, zpravidla na jaře a na podzim. Jeho bílé květy nijak nevoní, ale zato působí velice elegantně.

Philodendron scandens Autor: Shutterstock.com Philodendron scandensAutor: Shutterstock.com

Méně slunečního záření upřednostní i filodendrony, jichž existuje velké množství druhů a řadu z nich lze pěstovat i v českých bytech. Obecně můžeme filodendrony rozdělit na popínavé a stromkovité; z popínavých je u nás nejčastěji pěstován Philodendron scandens, který na svém liánovitém stonku nese menší lístky ve tvaru srdce. Stromkovité filodendrony bývají robustnější a upoutají velkými a výrazně vykrajovanými listy. Rostliny preferují polostín, jen kultivarům s panašovanými listy bychom měli dopřát světla více, aby se správně vybarvily.

Aglaonema Autor: Shutterstock.com AglaonemaAutor: Shutterstock.com

Dekorativním tvarem a kresbou listů nás potěší rovněž Aglaonema, které se poeticky přezdívá Spící panna. Její vzhled bývá natolik dokonalý, že si na první pohled kolikrát nejste jisti, zda se jedná o rostlinu živou, nebo umělou. Aglaonema dobře snáší polostín i místo u severního okna. Bude jí vyhovovat vyšší vlhkost vzduchu či aspoň rosení měkkou vodou. V chladné kráse Spící panny však dřímá jedno nebezpečí - její bobulovité plody jsou prudce jedovaté. V prostředí paneláku se nicméně nestává tak často, že by vůbec vykvetla.