Pokojové rostliny na jaře začínají novou životní etapu, a je jedno, že celou zimu byly v teple a pohodlí vašeho domova. Poznají, že venku už svítí slunko a že mají růst a pučet. Musíte je tak vydatně zalévat, hnojit a třeba i přesadit.

Včasné ošetření

V tuto dobu se začínají probouzet i škůdci, jejichž výskyt musíme bedlivě hlídat. Preventivně odstraníme všechny odumřelé části, následně celou rostlinu dle možností osprchujeme. Napadené květiny však již musíme ošetřit i chemicky. K nejčastějším škůdcům patří mšice, které likvidujeme pomocí Pirimoru 25 WG, Mospilanu nebo Aztecu. Velice nepříjemným a vytrvalým škůdcem je vlnatka krvavá připomínající chomáčky vaty. Také k její likvidaci lze použít přípravky jako Pirimor 25 WG, Aztec 140 EC a Mospilan 20 SP.

Čas přesazování

Jaro v pokoji přichází obvykle o něco dříve než venku, a proto musíme co nejdříve začít s přesazováním. Mladé rostliny v menších květináčích přesazujeme pravidelně každý rok, aby měly dostatek místa pro kořeny. Nový květináč volíme obvykle o dva až tři centimetry větší, přičemž vyklepnutý kořenový bal pravidelně obsypáváme novou zeminou.

Čtěte také

Zdroj: madeinjakarta.org

Čtěte také

Dešťová zahrada je lék pro zemi

Starší velké květiny přesazujeme pouze, když je půda úplně vyčerpaná nebo zavlažovacími otvory na dně květináče výrazně prorůstají kořeny. V jejich případě už z kořenového balu alespoň po okrajích setřeseme zem a rozbujelé vlásečnicové kořeny mírně zkrátíme. Přitom samozřejmě odstraníme i uhynulé části kořenů, které by se mohly stát zdrojem plísně. Dosypávání zeminy bude v tomto případě trochu náročnější. Na větší květiny se nám vyplatí přizvat pomocníka, který bude držet stonek a mírně s ním třást, aby zem přilnula co nejlépe ke kořenům. Přesazenou rostlinu odshora důkladně prolijeme vodou.

Sázení cibulovin

Až doposud jsme měli cibule a hlízy pokojových rostlin uložené po krabicích ve sklepě či jiné chladné místnosti, kde přečkávaly zimu. S prodlužujícím se dnem, kdy znatelně přibývá slunečního svitu, nastal čas k jejich zasazení do květináčů a přemístění do tepla.

Vybereme si proto alespoň 20 cm hluboký květináč s mírně kyselou hlinitopísčitou půdou s dostatkem humusu – nejlépe přímo substrátem pro cibulnaté rostliny. Cibuli založíme do připravené jamky výhonkem nahoru, aby špička zůstala těsně pod povrchem půdy nebo jen mírně vyčnívala nad povrch.

Zasazené cibule umístíme v polostínu a začneme pravidelně zalévat. Jakmile se objeví první výhonky, přemístíme květináče na světlo a budeme se zálivkou dodávat i dostatečné množství doporučeného hnojiva.

Řízkujeme fuchsie

Přesazování Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Koncem měsíce rovněž odebíráme řízky přezimovaných fuchsií. Řežeme je ze zelených vrcholů v délce 5 až 10 cm, aby byla zachována tři kolínka. Po odběru odštípneme spodní listy a založíme je šikmo do substrátu, kam předtím vyhloubíme kolíčkem otvor. Dokud nevyrazí první lístky, necháme hrnek na světlém – nikoliv osluněném místě, kde budeme zápěstek mírně, ale pravidelně zalévat.

Nechceme-li tuto rostlinu už dále množit, můžeme ji na jaře alespoň sestřihnout. Velikost řezu zvolíme podle toho, jak radikální řez jsme provedli na podzim. V případě, že ani řez v tuto dobu nepovažujeme za bezpodmínečně nutný, měli bychom fuchsii alespoň přesadit.

Oživovací kúra

Ať jsme se o pokojové rostliny během zimy starali sebelépe, přece jen jsme jim nedokázali nahradit skleníkové klima, a suchý vzduch udělal své. Mnohým žloutnou nebo dokonce opadávají listy a typická svěžest je pryč. Nejhůř na tom bývají palmy, kterým vlhké klima chybí asi nejvíce, a proto jim ho musíme alespoň trochu nahradit. Nejprve ale odstraníme všechny suché části, aby rostlina prokoukla, a pak ji osprchujeme vlažnou vodou. To samozřejmě nemá dlouhý účinek, a tak v její blízkosti umístíme zvlhčovač nebo alespoň nádobu s vodou. Současně začneme i s přihnojováním tekutým hnojivem pro palmy či jiné konkrétní rostliny, dobrých výsledků však dosáhneme i se zelenými tyčinkami, které se v půdě pozvolna rozpouštějí.

Titulní foto: Shutterstock.com