Provozní zisk rakouské firmy Wienerberger Baustoff Industrie, která je největším světovým výrobcem cihel, se v prvním pololetí díky restrukturalizaci a snižování kapacit více než zdvojnásobil. Zisk před odečtením úrokových plateb a daní (EBIT) stoupl na 72,6 miliónu eur z 32,1 miliónu eur v loňském srovnatelném období, uvedla dnes společnost.

Tržby koncernu, který má významné aktivity i v Česku, stouply navzdory uzavření některých závodů o 7,1 procenta na 799,3 miliónu eur. Wienerberger pro celý rok čeká zisk EBIT významně nad úrovní 100 miliónů eur po loňském provozním zisku 66 miliónů a čisté ztrátě 18 miliónů eur.

Společnost sáhla k uzavírání továren a omezování kapacit poté, co se na počátku minulého roku sesunula do ztrát. Příčinou byl útlum stavebnictví v globálním měřítku.

Firma oznámila, že se brzy stane společností ve většinovém vlastnictví investorské veřejnosti. Dva největší akcionáři Bank Austria a Koramic Building Products se již dohodli, že svůj podíl sníží pod souhrnných 50 procent.

V České republice, kam rakouská firma vstoupila v roce 1992, působí s celkem 12 závody Wienerberger Cihlářský průmysl. Česká dceřiná firma rakouského koncernu zaměstnává kolem 700 lidí. -čtk-