Pokud jste se rozhodli pro radikální řešení na nově pořízeném pozemku, kde je třeba odstranit nálety nebo prořezat stávající dřeviny, určitě se neobejdete bez motorové pily, která patří mezi základní výbavu každého milovníka zahradnických prací. Typů motorových pil je na trhu hned několik a ne každý se hodí na konkrétní druh činnosti. Pilu tak nevybírejte jen na základě výkonu a ceny, ale také dle délky vodicí lišty řetězu. Pro prořez stromů, kdy jste nuceni zbavit strom větví o větším průměru v koruně, využijete hlavně pilu vyvětvovací, která má nejen krátkou vodicí lištu, kolem 20 cm, ale také u ní určitě oceníte její nízkou hmotnost a možnost ovládat ji jedinou rukou. Pro další běžné práce vám dobře poslouží pila s lištou kolem 35 cm. V tomto případě existuje hned několik kategorií, které se liší nejen výkonem, ale také technickým provedením stroje. Stejně tak můžete při likvidaci náletů a křovin využít výkonný křovinořez. Při koupi nového křovinořezu se zaměřte na typ s pevnou hřídelí místo hnacího lanka. Řešení s hnacím lankem je mnohem méně výkonné, a tak při větší zátěži se může lanko lehce přetrhnout. Stroj s pevnou hřídelí si tak poradí s větším průměrem větví a houževnatějším porostem mnohem lépe právě díky svému velkému výkonu, který je možné díky pevné hřídeli přenést na nástavec. Tím může být trojzubec nebo pilový kotouč.

Nejen na přípravu zeleninových záhonů

Jestliže máte velký pozemek a rozhodli jste se na něm pěstovat zeleninu a jiné plodiny, věřte, že bez techniky na zahradě necháte ruce. Nejdostupnější a nejvhodnější technikou, kterou lze na trhu sehnat, jsou jednoosé malotraktory. Tyto stroje jsou přímo určené pro pěstování zeleniny ve velkém, a to nejen svým výkonem, ale hlavně pro svoje takřka neomezené příslušenství, které nadmíru postačí i tomu nejnáročnějšímu pěstiteli. Prvním krokem kultivace půdy je orba. V tomto ohledu rozhodně nešetřete penězi a zakupte malotraktor s výkonným motorem a soustavou několika nezbytných závaží. V opačném případě si připravíte práci navíc, a není zrovna zaručené, že dosáhnete svého cíle. Dalším krokem po zorání půdy bude její mechanické rozrušení, které provedete rotavátorem. Mnohdy se jedná o samostatný stroj. Rotavátor si ovšem můžete pořídit i jako příslušenství k malotraktoru za zlomek ceny. Další práce už záleží jen na požadavcích dané zeleniny. Kromě mnoha příslušenství pro farmaření je možné k těmto strojům připojit i různé příslušenství. Hlavně kvůli tomuto vybírejte nejen stroj, ale i firmu, která je na trhu již několik let. Jen tak se nestane, že za dva roky neseženete potřebné příslušenství nebo potřebné náhradní díly.

Sestřih živého plotu

Aby byl živý plot chloubou zahrady, měl by být zdravý a dobře rostlý, což mu zajistí správný střih. Stálezelené a jehličnaté živé ploty se stříhají jednou ročně, nejlépe na jaře. Opadavé dřeviny je možné stříhat i dvakrát za rok -- na začátku jara a koncem léta.

K údržbě živého plotu slouží plotové nůžky. Dříve se používaly ruční nůžky, které se v současnosti využívají spíše k estetickému dostřižení přečnívajících větévek nebo dekorativnímu tvarování dřevin. Dnes se setkáte hlavně s motorovými plotostřihy. Rozlišují se zejména podle pohonu, výkonu a délky střižné lišty. Jak si vybrat?

Kvalitu střihu ovlivňuje střižná lišta. Tvoří ji oboustranně ozubené protiběžné nože, vzdálenost zubů přitom limituje tloušťku větví, s nimiž si plotostřih poradí. Lišta může být jednostranná i oboustranná. Řez by měl být rovný a čistý, vybírejte proto lišty z jakostní oceli obráběné laserem. Délka střižné lišty může být od 20 do 60 cm, existují ale i modely s delší lištou. Obecně platí, že krátké lišty se hodí pro přesnější tvarování keřů, dlouhé si poradí s úpravou rozsáhlejších ploch.

Správný tvar

Tvarovaný živý plot by měl mít na průřezu kónický tvar lichoběžníku, jehož spodní strana je zhruba o 15 centimetrů širší než horní. Mírný sklon bočních stěn zajistí plotu větší stabilitu a ochrání ho před rozlomením. Boční strany plotu budou navíc rovnoměrněji osvětlené a plot tak nebude odspodu vyholovat. Pro přesnější řez se doporučuje vyznačit si požadovaný tvar plotu pomocí napnutého provázku. Řez by měl být vedený vždy zdola nahoru.

K nejrozšířenějším patří elektrické plotové nůžky. Bývají tiché, lehké, dobře se ovládají a stříhají přesně. Napájeny mohou být buď kabelem vedeným od zdroje energie, nebo akumulátorem. S aku nůžkami lze pracovat kdekoli na zahradě bez ohledu na délku přívodního kabelu. Mohou být vybaveny i různými nástavci, které umožní například zastřihávání okrajů trávníku. Použití aku nůžek je ale omezeno dobou nabití akumulátoru.

Pro úpravu větší plochy živého plotu jsou proto vhodnější nůžky s benzinovým motorem a dlouhou střižnou lištou. Jelikož jsou určeny spíše k dlouhodobější práci, mají propracovanou ergonomii a některé typy jsou vybaveny zadní rukojetí nastavitelnou v několika polohách s rozsahem 180°, která usnadňuje svislé nebo tvarovací střihy. Samozřejmostí by měl být u těchto nůžek antivibrační systém, díky kterému vás ani delší práce příliš nezatíží.

Ke střihu vyšších živých plotů se využívají plotové nůžky s teleskopickou násadou, která dosáhne až do výšky 3,5 m. Při výběru plotostřihu je důležitá ale i jeho váha a vyváženost. Při nákupu si proto vyzkoušejte, jak vám stroj padne do ruky a jestli se nepřevažuje.