Můžeme bez ní být, ale proč?

Ano, zatímco bez ledničky a varné desky nebo sporáku se v kuchyni neobejdeme, bez myčky fungovat můžeme. Ale co si budeme povídat, její služba je pro nás velmi příjemná, nemluvě o úspoře vody, energie a našeho času. Abyste dobře vybrali, odpovězte si nejprve na tyto otázky: Kolika lidem bude myčka sloužit? Kde bude umístěna? Kolik nádobí máte? Z jakého materiálu? Kdy budete myčku zapínat?

Jak velkou myčku vybrat?

Pokud máte malou domácnost o dvou nebo třech lidech, menší 45cm myčka určitě postačí. Pokud jste však čtyřčlenná rodina nebo s vámi bydlí i rodiče v jedné domácnosti, zvolte si raději 60cm myčku, do které se vejde až 14 sad nádobí. Výška myčky se pohybuje standardně mezi 85 a 82 cm, hloubka pak od 55 do 63 cm, takže si můžete vybrat podle prostoru, který v kuchyni máte pro spotřebič vyhrazený. Co se týče nádobí, na myčce bývá uvedeno, kolik sad se do ní vejde, ale pozor na hrnce, které se nepočítají, a rovněž odečtěte měděné, zinkové, hliníkové nebo stříbrné nádobí, do myčky nepatří ani dřevo či nádoby se zlatými ozdobami.

### Co obsahuje jedna sada nádobí?

• velký talíř • hluboký talíř • malý talíř • hrnek • sklenička • vidlička, nůž a lžíce

Volně stojící, nebo vestavěná?

Ovládací panel ve vestavné myčce je zabudovaný v horní liště dvířek. Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Ovládací panel ve vestavné myčce je zabudovaný v horní liště dvířek.Autor: Shutterstock.com

Obě varianty mají své příznivce a nelze říct, že některá z nich je lepší. Vestavěné spotřebiče samozřejmě vyžadují montáž přímo do linky, ale obecně bývají tišší a lépe zapadnou do designu celé kuchyně. Zatímco u podstavných myček najdete tlačítka a displej na vyklápěcích dvířkách, u vestavěných spotřebičů bývá ovládací panel umístěn v liště, která je vidět pouze po otevření, ale není to vždy pravidlem. Každopádně vestavěné myčky jsou uzpůsobené k tomu, aby jejich dvířka bylo možné překrýt dekorem odpovídajícím kuchyňské lince, a myčka bude perfektně sladěná.

Co napoví energetický štítek?

Energetický štítek vám hodně napomůže při rozhodování. Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Energetický štítek vám hodně napomůže při rozhodování.Autor: Shutterstock.com

Stejně jako u ledniček je energetický štítek spotřebiče důležitým ukazatelem spotřeby energie a v případě myčky i vody. Obojí se udává za 280 cyklů. Pamatujte, že elektřina je dražší než voda. Z těchto údajů se odvozuje i energetická třída. Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Přičemž platí, že spotřebič třídy D je nejnáročnější na energii a spotřebič třídy A+++ je nejúspornější. Efektivitu si můžete porovnat i proti ručnímu mytí – v napuštěném dřezu spláchnete 40-70 l cca na 6 sad, myčce stačí i 6 l.

Co je na dnešních myčkách skvělé, je to, že prakticky všechny už mají ochranu proti vytopení. Systém AquaStop brání úniku vody z přívodní hadice, AquaSafe kontroluje případné vytékání z vnitřních prostor.

Jak je to s programy?

Mycí programy vám ukazují teplotu vody, která bude při mytí nádobí, délku mycího procesu, úspornou variantu, mytí hodně špinavého nádobí, či naopak mytí skleniček a málo špinavého nádobí apod. Řada myček má noční programy s tichým provozem nebo antibakteriální programy s vysokou teplotou, EKO program či jen oplachování skla. Záleží na vás, které programy jsou pro vás důležité.

Některé myčky jsou vybaveny programem tzv. intenzivního mytí, které dokáže zkrátit dvou nebo tříhodinový cyklus na necelou hodinu.

Co je důležité v prostoru myčky?

Určitě byste měli chtít, aby myčka nabízela možnost efektivně zaplnit celý prostor – k tomu slouží různé závěsné koše, trny na skleničky či posuvné nástavce, stále by však měla být zachovaná plynulá cirkulace vody. Všímejte si i přihrádky na tablety, které brání tomu, aby se veškerý efekt detergentu rozpustil v jediném hrníčku. Některé myčky mají LED osvětlení, což je sice efektní, ale nemělo by být hlavním kritériem při výběru spotřebiče. Skvělé jsou výškově nastavitelné koše, důležitý by pro vás měl být systém trysek, které se dostanou i do středu mycího prostoru, případně jsou i v zadní části myčky (ty zejména jsou určené k odstraňování přischlých zbytků z hrnců, na které běžné opláchnutí nestačí).

Co říct závěrem?

Při výběru myčky tedy postupujte systematicky. Nejprve se rozhodněte, jak velkou myčku chcete, pro kolik lidí. Pak si rozmyslete, zda je pro vás vhodnější vestavěný, nebo volně stojící spotřebič. Třetí krok je nejtěžší, potřebujete v něm totiž skloubit požadavky na ekologický provoz i chytré vnitřní uspořádání. To jsou otázky vašich preferencí, záleží na tom, aby spotřebič byl komfortní pro vaše užívání a sloužil vám ke spokojenosti.