Uvažujeme o plechové fasádě. Jak se taková fasáda dělá, jaká má specifika, na co si dát pozor? Jaký materiál je vhodný? Prostě mi poraďte, jestli se to vyplatí.


Plechové fasády patří mezi fasády odvětrávané, na rozdíl od kontaktních je mezi izolantem a finálním materiálem provětrávaná mezera. Toto provětrání je velmi důležité, u terénu může být průběžná provětrávací mezera a např. u okapu je navrhována mezera ventilační. Nutno předeslat, že tyto fasády podle použitého roštu a finálního obkladového materiálu patří mezi finančně náročnější. V rámci projektové dokumentace je nutno řešit mnoho návazností a detailů, např. ostění vnějších výplní, ukončení u říms nebo žlabů a podobně. Přípravy takové fasády se v žádném případě nesmí podcenit, realizaci doporučuji vždy svěřit firmám, které mají potřebné zkušenosti.

Podívejte se na profesionální rastr na zavěšení provětrávané fasády:

Zdroj: Youtube

Jako nosný systém fasády je možno zvolit některý ze systémových roštů jednosměrných nebo dvousměrných nebo vytvoření dřevěného dvojitého rastru připevňovaného systémovými kotvami. Vzhledem k velice náročným detailům a přesně specifikovaným podmínkám montáže není účelné se o těchto systémech více rozepisovat, na složitější fasády je třeba vytvořit montážní plán, kladečské schéma a podobně, které nám musí zpracovat odborná firma nebo dodavatel uceleného systému, např. Dekmetal. Jako tepelná izolace se používá hydrofobizovaná minerální vata, např. Fassil NT, Airrock ND a podobně. Tato izolace je kryta fasádní difuzní fólií, která plní více funkcí. Fasádní obklad není dokonale vodotěsný, a tak plní funkci hydroizolační, chrání tepelnou izolaci před prachem a ochlazováním jejího povrchu a vytváří vzduchotěsnou vrstvu.

Pro spojení pásů fólie se může použít oboustranně lepicí páska, nebo je vhodnější použít fólii, která má lepicí pásku již v okrajích integrovanou. Montáž vyžaduje pečlivé provedení a utěsnění hlavně u všech detailů.

U finálního plechového obkladu máme na výběr opravdu nepřeberné množství variant, např. hliníkové trapézové plechy, plechové kazety, lamely a profily, falcované předzvětralé titanzinkové nebo měděné plechy až po architekty oblíbené cortenové plechy, vzhledem rezavé, u nichž koroze probíhá do určitého stupně, po nějaké době se koroze zastaví. To je vyloženě na vás. Musíte si ale uvědomit, že plechová fasáda se snadno v létě rozžhaví, takže na straně přivrácené k slunci (hlavně jihozápadní) bude od stěny opravdu velké teplo.

Odpovídal stavební inženýr Roman Brabec.

My dodáváme, že tohle téma je natolik rozsáhlé, že se mu budeme věnovat v dalším čísle 6/23, které vyjde 18. 5. Roman Brabec v něm tuto technologii probírá do hloubky.

Chcete s něčím poradit? Máte nějaký dotaz? Pokud ano, pošlete nám ho do redakce na mail (redakce@dumazahrada.cz) a my ho zodpovíme, nebo předáme nějakému odborníkovi.