Organický odpad tvoří velkou část z celkového odpadu, který domácnosti vyprodukují. S ním je však spojen zápach, který zbytky vydávají během času, kdy se rozkládají v koši. Necháte-li je v koši delší dobu, začnou plesnivět či zahnívat, z ovoce či zeleniny začnou vytékat šťávy a kolem odpadků se rojí octomilky. Drtiče odpadků jsou velmi efektivní přístroje, které dokážou většinu biologických zbytků zlikvidovat, takže s nimi zmenšíte množství směsného odpadu v domácnosti a během chvilky máte zase čisto, a to téměř bez práce.
Autor: Shutterstock.com
Co všechno dokáže drtič zpracovat?
Drtiče zpracují velké množství biologického odpadu, a to rychle a beze zbytků. Můžete v něm rozmělnit slupky a kůry z ovoce či zeleniny či samotné plody, a dokonce i pecky z ovoce, skořápky od vajec, zbytky masa, odřezky i menší kosti, zbytky pečiva, filtry s kávovou sedlinou, tvrdé sýry a další. Odpad umístíte do dřezu, zapnete drtič a pustíte vodu, kterou budete do drtiče odpadky splachovat. Drtič je namontován na výtokový otvor dřezu a zbytky, které projdou odtokem přes drtič a jsou rozmělněny na malé částečky, pak odejdou přímo do kanalizace. Tento způsob vám velmi usnadní úklid kuchyně a zmenší objem celkového odpadu.
Autor: Shutterstock.com
Jaké jsou podmínky pro užití drtiče?
Například v Americe jsou drtiče běžnou součástí domácností, ale u nás ještě stále nejsou tak častým jevem. Důvodem je, že ne do všech domácností lze tyto přístroje využít. Nejde přitom až tak o samotnou instalaci, která není příliš složitá. Hlavní podmínkou je průměr otvoru v dřezu, který musí být alespoň 9 cm a průměr odpadního potrubí alespoň 4 cm. Větší je samozřejmě lepší.
Dalším důležitým faktorem je přívod elektrické energie poblíž drtiče, to znamená buď vyvedený pod dřezem, nebo u linky v těsné blízkosti. Toto většinou problém nebývá, protože mnoho domácností využívá myčky nádobí a ty bývají rovněž napojené na zásuvky v blízkosti dřezu. Také nezapomeňte, že pod dřezem musíte mít dostatek místa, kam přístroj namontovat.
Autor: Shutterstock.com
Co se týče ceny, pohybují se přístroje kolem sedmi tisíc korun, ty velmi kvalitní dosahují částky i kolem deseti tisíc. Pokud se obáváte přílišné hlučnosti, jsou vaše obavy zbytečné, hluk drtiče není hlasitější než například hluk, který vydává kuchyňský mixér.
Co se stane s rozdrceným odpadem?
Odpad je z drtiče odváděn do kanalizace, kde se smísí s odpadní vodou tak, jako když splachujete běžný jemný odpad nebo vypouštíte myčku. Zákon o odpadních vodách drtiče přímo nezakazuje, nicméně je třeba sledovat podmínky, jež máme jako uživatelé veřejné kanalizační sítě uvedené ve smlouvě s provozovatelem, kterým bývá často město, městská část, společnosti Vodovody a kanalizace nebo další subjekty. Některé subjekty použití drtičů nepovolují, a to zejména kvůli problematickému úzkému odvodnímu potrubí nebo kvůli riziku přílišného znečištění odpadním materiálem. Pokud máte na pozemku žumpu bez odtoku nebo vlastní čistírnu, můžete používat drtič bez jakýchkoli omezení.
Autor: Shutterstock.com
Biologický odpad sám o sobě by mohl být zužitkován v zemědělství, ovšem vzhledem k jeho smísení s ostatními materiály v odpadní vodě může být kontaminovaný, proto jeho ekologický přínos nelze stoprocentně potvrdit. A také faktem zůstává, že naše produkce odpadu není menší, jen odpad z domácnosti odejde jinou cestou než do klasické popelnice. Proto stále platí, že pokud můžete, využijte kompostéry nebo alespoň popelnice na bioodpad, u kterých je pravděpodobnost následného využití bioodpadu mnohem vyšší.