PROF. ING. ARCH. EVA JIŘIČNÁ, CBE

PROF. ING. ARCH. EVA JIŘIČNÁ, CBE Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Světoznámá česká architektka a designérka žijící ve Velké Británii. Vystudovala ČVUT v Praze, obor architektura, potom AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera, od roku 1967 pracovala v pražském ÚBOKu. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale české úřady jí zabránily v návratu.

Nastoupila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. Pak začala spolupracovat se známým architektem Richardem Rogersem. Eva Jiřičná je známá, mimo jiné, také svými návrhy designových interiérů v londýnských a newyorských módních obchodech a buticích. Má vlastní architektonické studio v Praze (AI Design Praha) i v Londýně (Eva Jiricna Architects).

Od roku 1996 je profesorkou. V roce 2007 byla předsedkyní mezinárodní komise vybírající projekt stavby nové budovy Národní knihovny na Letné. Má řadu realizací nejen v zahraničí, ale také v České republice, mezi které patří např. budovy Univerzitního a Kongresového centra ve Zlíně, rekonstrukce Oranžérie na Pražském hradě, domu Sněžka v Mariánských Lázních, hotelů Maximilian a Josef a kostela sv. Anny v Praze apod.

AKAD. ARCH. DAVID VÁVRA

AKAD. ARCH. DAVID VÁVRA Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Architekt, herec a spisovatel. Studoval Stavební fakultu ČVUT, obor Pozemní stavby a absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Jako architekt je autorem řady veřejných staveb, interiérů, rodinných domů i rekonstrukcí – např. rekonstrukce Švandova divadla Praze, sborových domů evangelické církve v Modřanech a Braníku, interiérů paláce Akropolis v Praze (ve spolupráci s Františkem Skálou) a mnoha dalších. Charakteristický je pro něj zájem o architekturu a design 60. let minulého století. Je spoluautorem a protagonistou úspěšného televizního cyklu o české architektuře Šumná města. Napsal také knihu Překvapivé stavby, v níž zaznamenává slovem i kresbami své postřehy ze zahraničních cest za architekturou.

V 70. letech spoluzakládal divadlo Sklep. Hrál ve filmu (Pražská pětka, Kopytem sem, kopytem tam a Cesta z města). Kultovními se staly scénky Alles gute (společně s Milanem Šteindlerem) z pořadu Česká soda.

DOC. ING. ARCH. PETR SUSKE

DOC. ING. ARCH. PETR SUSKE Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Architekt zaměřující se na ekologické rodinné a bytové domy. Absolvent Fakulty architektury ČVUT. Působil také v zahraničí v Alžírsku a Belgii. Od roku 1990 vlastní ateliér SEA (Skupina ekologické architektury). Známý je, mimo jiné, díky svým domům z přírodních materiálů, jako je restaurace Hliněná bašta v Průhonicích či tzv. Slamák v Mladé Boleslavi, rodinný dům tvořený konstrukcí ze dřeva a nepálených cihel obložený balíky slámy. V rámci jeho architektonických počinů bychom neměli opomenout zmínit také např. pražskou realizaci polyfunkčního domu OCELOT či rekreační a sportovní komplex PARK HOLIDAY v Benicích.

Je autorem knihy Ekologická architektura ve stínu moderny. Od roku 1991 vede ateliér na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

ING. ARCH. JOSEF SMOLA

ING. ARCH. JOSEF SMOLA Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Architekt specializující se na nízkoenergetické a pasivní domy, zejména dřevostavby. Absolvoval Fakultu architektury ČVUT (1982). Od roku 1995 pracuje jako nezávislý architekt. Zabývá se rovněž poradenstvím v oboru stavebnictví a stavebního práva a přednáškovou činností na domácích i mezinárodních seminářích, konferencích a školách. Při svých projektech a realizacích popularizuje aspekty dostupného bydlení, nízkoenergetického stavění, pasivních domů a zejména moderních dřevostaveb.

Problematikou dřevostaveb se zabývá profesionálně od roku 1996. Je zakládajícím členem a místopředsedou rady občanského sdružení Centrum pasivního domu. Profesionálním lektorem v oblasti pasivních domů a udržitelné výstavby. Komisařem při zkouškách autorizovaných inspektorů. Sedm let byl členem Stavovského soudu Komory architektů, několik let předsedou. V roce 2007 vyšla jeho kniha „Stavba rodinného domu krok za krokem“, vloni např. publikace „Stavba a užívání nízkoenergetických a pasivních domů“.

DOC. ING. PETR KUKLÍK, CSC.

DOC. ING. PETR KUKLÍK, CSC. Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Přední český specialista na konstrukce dřevostaveb. Absolvoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, kde také od roku 1973 působí v různých vědeckých a pedagogických funkcích. Konstrukcemi ze dřeva se zabývá již od studií. Je autorem více než 70 knih a vědeckých publikací. Působil také v zahraničí: na studijních a přednáškových pobytech v řadě evropských zemí, Austrálii, Japonsku a Kanadě. Zastupuje Českou republiku v týmech připravujících technické normy týkající se dřevostaveb.

ING. JITKA BERÁNKOVÁ, PH.D.

ING. JITKA BERÁNKOVÁ, PH.D. Autor: Oficiální zdroj ING. JITKA BERÁNKOVÁ, PH.D.Autor: Oficiální zdroj

Odbornice na dřevostavby. Pracuje jako vedoucí Notifikované osoby 1393 (stavební výrobky ze dřeva a na bázi dřeva) a certifikačního orgánu na výrobky dřevozpracujícího průmyslu Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského, Praha, s.p. Také učí na ČZU v Praze a Vyšší odborné škole ve Volyni.

JAN ŽELEZNÝ

JAN ŽELEZNÝ Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Je považován za nejlepšího oštěpaře světa všech dob. Kromě toho je zkušeným stavebníkem. Má rád dřevo jako stavební materiál, zajímá ho moderní design. Také proto bydlí s rodinou v dřevostavbě v nové čtvrti v okolí Prahy, kterou postavila podle jeho představ společnost HAAS FERTIGBAU CHANOVICE. Projekt jeho domu vychází z oblíbené typové řady, ale byl upraven na základě zkušenosti klienta ze stavby a užívání předcházejícího domu. Jan Železný je držitelem tří zlatých (1992, 1996, 2000) a jedné stříbrné medaile z Olympijských her (1988), trojnásobný mistr světa (1993, 1995, 2001), několikanásobný rekordman a držitel současného světového rekordu v hodu oštěpem z roku 1996 (98,48 metru).Po skončení aktivní sportovní kariéry se zabývá trenérskou činností.

ING. PETR ZUK

ING. PETR ZUK Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Vedoucí prodeje rodinných domů a montovaných staveb HAAS FERTIGBAU. Absolvoval Stavební fakultu VUT Brno, obor Pozemní stavby. Již téměř 20 let se věnuje problematice navrhování a realizaci dřevostaveb z hlediska technického, architektonického a obchodního.
PETR ZAVADIL

PETR ZAVADIL Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Tajemník poroty soutěže. Šéfredaktor časopisu DŮM&ZAHRADA, publisher portálu Dumazahrada.cz a dalších titulů vydavatelského domu Sanoma Media Praha. O stavebnictví a architekturu se zajímá celý život. Žurnalistice se věnoval již během studií na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracoval v Denním Telegrafu, Lidových novinách. Nyní již tři roky řídí časopis DŮM&ZAHRADA.

domy na míru - partneři Autor: redakce Autor: redakce