Pokud máte v kanceláři horko, není to nic příjemného. V budovách s horší cirkulací vzduchu může teplota přesáhnout 30 °C. Kromě toho, že nadměrné horko bude snižovat vaši produktivitu a soustředění, navíc může zhoršovat váš zdravotní stav. Jaké povinnosti k vám má váš zaměstnavatel, když je v práci horko?

Jaké povinnosti má váš zaměstnavatel?

Ačkoliv zákoník práce horko na vašem pracovišti neřeší, stanovuje, že povinností zaměstnavatele je vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizik. Pokud je na vašem pracovišti tak velké horko, že může ohrozit vaše zdraví, musí to váš zaměstnavatel řešit. Zákon bohužel nijak nestanovuje jak a kdy.

Podívejte se, co dělá vydýchaná místnost s vaším mozkem:

Zdroj: Youtube

O ztížených podmínkách na pracovišti hovoří také Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. a jeho pozdější novely. Tato nařízení stanovují podmínky ochrany zdraví při práci, řeší také zátěž teplem na pracovišti a shrnují požadavky, které musí váš zaměstnavatel plnit.

Nařízení se týká hlavně zaměstnání, kde jsou teploty opravdu extrémní – například práce v hlubinném dole nebo práce venku při vysokých teplotách. Nařízení ale stanovuje také základní pravidla pro práci v kanceláři při vysokých teplotách v létě.

Jste v práci a je vám horko?

Pracujete v kanceláři a děláte administrativní úkony? Pak je zde stanovená teplota v rozmezí 20 až 27 °C. Toto rozmezí je stanoveno pro dny, kdy venkovní teplota nedosahuje extrémních hodnot. Mimořádně teplý den znamená den, kdy nejvyšší teplota venkovního vzduchu dosáhla hodnoty 30 °C a víc. Takový den se bere jako den s extrémní teplotní zátěží také pro pracovníky v kanceláři. Pokud nemáte v kanceláři klimatizaci, mohou být teploty na vyšších hodnotách, než stanovuje zmíněný limit.

Při velkém teple a při překročení limitu 27 °C se situace posuzuje jako zátěž. Práci lze vykonávat, ale jedná se o obtěžující faktor, který však nemá vliv na zdraví jedince. Pokud teplota v kanceláři vzroste na 31 °C, považuje se za nadměrnou zátěž organismu.

Zaměstnavatel pak musí svým zaměstnancům obstarat ochranné nápoje. Za ně se považuje přírodní minerální voda, pramenitá voda nebo jiná voda. Zaměstnavatel musí zajistit náhradu tekutin podle předpisu – pro osmihodinovou směnu a teplotu v kanceláři 34 °C je to 1,62 litru tekutin za pracovní dobu. Pokud je teplota 36 °C a vyšší, musí přijít na řadu také bezpečnostní přestávky, které se budou počítat do pracovní doby.

Když je v kanceláři klimatizace

U kanceláří s klimatizací jsou jasně stanoveny limity pro nastavení teploty. Klimatizace by měla být nastavena úměrně venkovní teplotě, rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl přesáhnout 5, maximálně 6 °C.

Pracujete na stavbě?

Pro kancelářské práce není určeno, jakou vodu by vám měl zaměstnavatel obstarat. Přístup k vodě (například k pitné z kohoutku) vám musí poskytnout také na dalších pracovištích – v obchodu či službách. V případě, že máte fyzicky namáhavou práci, má se jednat o středně mineralizovanou vodu nebo vodu s obdobnou celkovou mineralizací.

Zdroj: penize.cz, finance.cz