Ocenění za architekturu

Fakulta matematiky oceněná cenou pro začínající architekty Autor: archiv Cena Evropské unie za současnou architekturu, jak zní přesný překlad oficiálního názvu, je nejprestižnějším oceněním pro evropské architekty a jejich realizace. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře a ukázat, jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cena zdůrazňuje význam architektury jako spolutvůrce veřejného prostoru a jeden z rozhodujících faktorů, které ovlivňují kvalitu života. Bienální cenu, která existuje od roku 1987, udělují jednou za dva roky společně Evropská unie a Nadace Miese van der Rohe se sídlem v Barceloně. Laureáty zatím posledního ročníku 2007 se stali Luis M. Mansilla a Emilio Tunón / Mansilla+Tunón Arquitectos (Madrid) za budovu MUSAC - Muzeum současného umění v Leónu ve Španělsku. Zvláštní cenu pro začínající architekty získali slovinští architekti Matija Bevk a Vasa J. Perović / bevk perović arhitekti (Ljubljana) za budovu Fakulty matematiky v Lublani.

Vítěz Ceny, vítěz kategorie začínající architekt a nejlepší stavby, vybrané porotou, jsou představeny na 40 fotografických panelech s doprovodnými texty. Další panely seznamují návštěvníky s průběhem jednání poroty a s historií Ceny.

MUSAC – muzeum současného umění v Castilla y León

Autor: archiv „MUSAC je třeba chápat jako experiment, jehož jediným cílem je vytvoření kolektivního oběžného systému, vybudování otevřeného prostoru, který má podporovat spojení mezi lidmi a přírodou, artefakty a událostmi,“ říkají autoři. Zdánlivá jednoduchost a měřítko kulturního střediska MUSAC, které je v periferní oblasti Leónu, zastírají, že se jedná o architekturu neobyčejné vážnosti a hloubky. Areál je navržen na základě modulového systému zborcených lichoběžníků a vytváří předivo vzájemně propojených prostorů, určených k vystavování a prožívání současného umění. Dveře přes celou výšku stěn mohou sloužit i jako výstavní panely, a prostor tak může být adaptován podle požadavků měnících se výstav a muzejních expozic. Nad rovinou této jednopodlažní budovy se tyčí vertikální světlíky, které přispívají k bohatství a intenzitě vnitřního světa budovy s otevřenými nádvořími a mnohotvárnou vstupní plazou.

Češi na Mies van der Rohe Award

Česká republika se Ceny účastní od roku 1997. Za tu dobu se stavby na území ČR mezi finalisty objevily zatím celkem pětkrát. Mezi nejlepší evropské stavby se v roce 1997 probojovala budova IPB Banky v Brně od týmu Burian-Křivinka, v roce 2001 Budova MUZO v Praze od Stanislava Fialy / D3A, v roce 2003 Průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě od Josefa Pleskota a Palác Euro na Václavském náměstí v Praze od Petra Malinského, Richarda Doležala, Petra Buriana, Michala Pokorného a Martina Kotíka. V roce 2005 byl mezi finalisty Klášter trapistů v Novém Dvoře u Toužimi od britského architekta Johna Pawsona.

O ceně Mies van der Rohe

Pavilon Miese van der Rohe Autor: archiv Cena Evropské unie za současnou architekturu – cena Mies van der Rohe představuje peněžní odměnu 50.000 € pro vítěze a odměnu 10.000 € pro držitele Zvláštní ceny pro začínající architekty. Kromě peněžní odměny získávají vítězové sochařský objekt katalánského umělce Xaviera Corberó, inspirovaný pavilonem Miese van der Rohe, který je jedním z nejvýznamnějších architektonických děl dvacátého století. Oceněné stavby spolu s projekty vybranými porotou pro jejich vynikající kvality jsou představeny na výstavě a publikovány v katalogu odměněných projektů.

-var- Foto: Mies van der Rohe Award 2007 / www.miesbcn.com

Ve dnech 17. prosince 2008 až 9. ledna 2009 můžete navštívit výstavu Evropská cena za architekturu / Mies van der Rohe Award 2007 v atriu Fakulty architektury ČVUT. V pražských Dejvicích se představí 40 nejlepších staveb ročníku 2007.