Předchozí věty byly napsány s lehkou nadsázkou, mají však upozornit na fakt, že v posledním roce všichni méně uklízíme. Z celosvětové studie společnosti Dyson vyplývá, že v roce 2023 výrazně poklesl počet lidí, kteří dodržují pravidelný úklidový plán. Vystavují se tak většímu nebezpečí chorob a ohrožují nejen svoje zdraví, ale také zdraví ostatních členů domácnosti.

Prach pod lupou

Skupina interních mikrobiologů společnosti Dyson téměř 20 let zkoumá skutečný prach z celého světa. Analyzuje prachové částice od velikosti 70 mikronů, což je šířka lidského vlasu, až po 0,1 mikronu, tedy přibližně velikost viru.

V laboratořích Dysonu mají i farmu prachových roztočů, kterou vědci zkoumají, sbírají jejich výkaly a snaží se jejich rozborem získat více informací o těchto alergenech. Výsledky výzkumu využívají pro návrhy nových vysavačů a jejich technologických vychytávek.

Co nevidím, to neuklízím

Celosvětové studie prachu se zúčastnilo více než 30 000 lidí z 39 zemí, to je dost velký počet lidí i zemí na to, abychom mohli považovat výsledky za významné. Studie ukázala, že po pandemii se úklidové návyky na celém světě zhoršují.

Celých 60 procent lidí přiznává, že uklízí pouze tehdy, když vidí viditelný prach nebo špínu. Oproti předchozímu roku se toto číslo zvýšilo o 20 procent.

Současně jen 41 % respondentů tvrdí, že mají pravidelný rozvrh úklidu. Ve srovnání s loňským rokem se počet snížil o 15 %. Stáváme se tedy méně disciplinovanými a plánovaný úklid je méně častý a spíše nahodilý.

Pravidelný úklid je velmi důležitý pro udržení zdravých domácností, vysvětlili výzkumníci. Pokud lidé uklízejí jen poté, kdy spatří viditelný prach, zadělávají si na zdravotní problém.

Mnoho prachových částic – včetně bakterií, výkalů domácích roztočů a pylů – má mikroskopickou velikost a pouhým okem nejsou viditelné.

Prach a alergie

Domácí prach obsahuje těla roztočů, jejich výkaly a natrávenou potravu s enzymy proteázy, lidský i zvířecí epitel, chlupy, spory plísní, pyly, vlákna textilu, chemické látky, které se uvolňují ze syntetických materiálů.

Zdraví škodlivé jsou chemické látky, spory plísní a pro roztočového alergika i roztoči, pro pylového pyly. Při vdechování prachu enzymy proteázy narušují epitel dýchacích cest, tudíž kromě toho, že roztoči mohou vyvolávat alergickou reakci, také dráždí sliznice a pokožku působením proteáz.

Vystavení dětí vysokým koncentracím roztočů je rizikovým faktorem pro rozvoj alergie na roztoče a rizikovým faktorem rozvoje bronchiálního astmatu.

Alergie v domácnostech

Ačkoli 55 % domácností na celém světě má někoho, kdo je postižen alergií, jen málokdo si uvědomuje přítomnosti běžných původců alergií v domácím prachu.

V celém výzkumu jen 33 % dotázaných vědělo o tom, že se v našem prachu může nacházet pyl, a 32 % vědělo o možné přítomnosti výkalů roztočů.

Dyson vysavač při práci:

Zdroj: Youtube

V České republice je však povědomí o výskytu roztočů nejvyšší ze všech zemí v oblasti Evropy, Středního východu a Afriky (tzv. region EMEA).

O přítomnosti roztočů v domácím prachu vědělo 46 % Čechů. Současně se 37 % Čechů domnívá, že se u nich v domácnosti mohou vyskytovat výkaly z roztočů.

Prachu se můžete zbavit

Zajištění zdravého prostředí je celosvětově nejčastějším důvodem, proč se lidé chtějí zbavit prachu ve své domácnosti. Pro alergika jsou vhodné podlahy s povrchem, který lze snadno vytírat.

Pravidelný úklid by měl zahrnovat praní lůžkovin, vysávání matrací, koberců a čalouněného nábytku. Těmito kroky je možné snížit rizika alergických potíží.

Samotné vysávání prachu a nečistot však nemusí stačit, pokud se prachové částečky z vysavače dostanou znovu ven. Podobnému riziku zabrání HEPA přístroje (High Efficiency Particulate Air - vysoce účinný filtr vzduchových částic) vybavené HEPA filtry a utěsněné tak, aby vzduch nemohl filtr obejít.

Účinnost a třídy HEPA filtru

HEPA filtr je určitě nezbytný v domácnosti, kdy je jeden z členů rodiny alergický na prach či cokoli jiného. Díky HEPA filtru si odpočine od zarudlých očí a neustálé rýmy.

Pro běžného člověka je samozřejmě HEPA filtr výhodný, nikoli však nezbytný. Lze pořídit i vysavače, které dokážou odfiltrovat velké množství škodlivin a prachu ze vzduchu, ne však ve stejné míře jako HEPA filtr.

HEPA filtr musí splňovat standardy účinnosti dané normou Evropské unie. Ta definuje několik tříd HEPA filtrů podle jejich účinnosti (kolik procent škodlivých částic nepropustí). Filtry třídy H10, H11 a H12 se dříve také nazývaly HEPA filtry, nyní se však pojmenovávají jako hygienické filtry. Oficiální označení HEPA filtr se používá pro filtry s filtrační třídou H13 a H14.

Jak vybrat správný vysavač?

Vodítkem při výběru vám může být označení vysavač pro alergiky, filtr pro alergiky, případně informace o filtrech s hodnotami H13 a H14. Zajímavé tipy na nové vysavače jsme uváděli v nedávném článku.

Nejlepším filtračním systémem se v současné době chlubí akumulátorové vysavače Dyson, které jsou plně utěsněné a vybavené pokročilým pětistupňovým filtračním systémem, který zachytí až 99,99 % částic o velikosti pouhých 0,1 mikronu.

Mezi nejlepší patří bezkabelový model Dyson Gen5detect. Je vybaven osvětlenou čisticí hlavou, která díky dvojnásobně silnějšímu paprsku světla odhaluje skrytý prach, zatímco akustický piezoelektrický senzor měří a zaznamenává vysátý prach a nečistoty.

Jeho konkurenty jsou například Miele Triflex HX2 Pro Pearl Finish, Samsung Bespoke Jet AI nebo Bosch BSS8224 Unlimited 8 Gen2.

Pokud máte v domácnosti omyvatelné podlahy a dáváte přednost vlkému vytírání a práci s mopem, můžete pro plánovaný úklid zvolit například výrobky Rowenta nebo Sencor, případně zajímavé víceúčelové vysavače a parní čističe Bissell.

Zdroj: fast.cz, dyson.cz, immunoflow.cz