Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Při zařizování nového domova mnohdy stojíte před otázkou, zda využít staré spotřebiče, nebo s ohledem na jiné prostorové podmínky pořídit spotřebiče nové. Při koupi nových spotřebičů přichází rozhodování mezi vestavěnými a volně stojícími.

Kam s pračkou

Jednu z takových voleb představuje umístění pračky v kuchyni, když je koupelna příliš malá a není k dispozici ani technická místnost nebo dostatečně velká komora či chodba.

Pokud se jako řešení nabízí umístění pračky do kuchyňské linky, je lepší volit vestavěný typ, který je pro tyto účely konstruován, a to nejen co se týče připojení a ovládání, ale i funkčností, ať už systémem snižování vibrací, či hluku při odstřeďování. Máte-li už volně stojící pračku doma a nechcete se jí vzdát, záleží, jestli bude výškově odpovídat kuchyňské sestavě, nebo jestli bude třeba zvýšit v této části její pracovní desku. Horší je to s pračkou s vrchním plněním. Tu je pak nejvhodnější postavit na kraj linky, aby šla bez problémů obsluhovat a nebylo nutné přerušovat pracovní plochu. Mohla by stát i na nějakém výsuvu, ale s ohledem na to, že tyto typy praček bývají "skákavé", není to zrovna nejrozumnější způsob.

ČTĚTE TAKÉ:

Druhou možností je postavit spotřebič mimo linku. Ideální je, najde-li se v kuchyni prostor, kam lze instalovat vestavěnou skříň nebo alespoň dveře, za které pračku schováte. Do výklenku můžete postavit na sebe pračku a sušičku, čímž uspoříte další místo.

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Dveře mohou být s ohledem na prostor posuvné či zasouvací do stěny, skládací nebo je možné použít roletku či žaluzii.

Instalační omezení

Naplánování tohoto umístění má však úskalí v rozvodech elektřiny, vody a odpadu. Provizorní řešení vypouštět pračku přímo do dřezu je nejen nehygienické, ale při uvolnění vypouštěcí hadice hrozí vytopení kuchyně a sousedů pod vámi. Nejlepší je instalovat pračku vedle myčky či dřezu, aby přívody byly co nejkratší. Další možností je postavit ji ke stěně sousedící s koupelnou nebo WC a rozvody vést skrz stěnu.

Nezapomeňte na přístupnost

Kromě běžného čištění povrchu pračky potřebuje čas od času vyčistit filtr zanesený nečistotami z praní. Někdy pračka dokonce stávkuje a je nutná její oprava, při níž musí být zcela přístupná, proto ji do linky nezapouštějte napevno, ale tak, aby bylo možné ji vysunout ven.

A co je vůbec nejdůležitější - nesmí chybět uzávěr přívodu vody, opět snadno přístupný.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com