Zatímco zaměstnavatel ušetří za pracovní místo, energie a mnohokrát i za parkovné, zaměstnanec nemusí jet do práce a v pohodlí domova udělá, co musí. Zpravidla mnohem rychleji, precizněji, a přitom ještě stačí zastat některé domácí povinnosti.

Pracovna, police, počítač, židle Autor: archiv Máme-li takové povolání, které umožňuje práci z domova, pak už nezbývá nic jiného, než si tu pracovní hnízdečko vytvořit.

Najděte pro pracovnu vhodný "flek"

Ideálním řešením je zřídit domácí pracovnu v samostatné místnosti. Tehdy jen dbáme na to, aby stůl byl umístěn u okna, měl prostornou pracovní desku a nesmí chybět ani dostatek úložného prostoru. Jenže takové řešení si může dovolit jen málokdo.

Většinou hledáme pro pracovní stůl místo někde v bytě. Kam ho začleníme, je velmi důležité, z hlediska chodu domácnosti i podprahového vnímání.

Pracovní stůl by rozhodně neměl být v ložnici, sem chodíme odpočívat a pohled na pracovní stůl by naši mysl zbytečně jen Pracovna, stůl Autor: archiv zatěžoval. Podobně ho nedáme ani dětem do pokoje, už tak nevelké prostředí jim přece nebudeme brát, o soukromí nemluvě. Nejpříhodnějším místem pro pracovnu je kout v obývacím pokoji nebo v dnes často plánované polyfunkční místnosti, kde je spojená kuchyň s jídelním stolem a sezením. Dalším místem by mohla být chodba, ovšem to jen za předpokladu, že na pracovní desku doléhá dostatek denního světla.

Pracoviště v ideálním rozpoložení

Tvar a rozměrové možnosti stolu záleží na daném prostoru. Tam, kde to místnost dovoluje, můžeme pracoviště řešit do délky. Na skromnější ploše se vyplatí rohové řešení, případně se mohou stoly sestavit do tvaru písmene L. Pro počítač je vhodné pořídit počítačový stolek, na který můžeme umístit celou sestavu včetně tiskárny. Kolečka umožní snadný přesun.

pracovna, židle, stůl, světlo, police Autor: archiv Při plánování sestavy nezapomeňte pořídit také speciální pořadače pro kabeláž. Patří ke standardnímu vybavení, nejsou finančně náročné a díky jejich použití bude stůl působit úhledně.

Pracovní židle je základ

Opěrka zad v bederní části musí být vždycky pevná a tvarovaná, a to tak, aby záda jako by obepínala, ideální jsou modely, které jsou vybaveny speciálním mechanizmem umožňujícím přesné nastavení rádiusu. Jinak širokou bederní část má stokilový muž a jinak drobná žena. Z tohoto důvodu by každá pracovní židle měla mít nastavitelnou výšku opěrky, aby ta část, která má podporovat bederní oblast, byla na správném místě. Dalším bodem zajišťujícím pohodlné sezení je měkký dosed. Ten zaručuje plynový píst, který je už standardně u většiny kancelářských židlí.

Z Autor: archiv ákladnu každé kvalitní židle tvoří pětiramenný kříž (nikdy ne 4 ani 6 ramen!) zpravidla opatřený kolečky. Dalšími doplňky jsou opěrka hlavy, která by měla být výškově i čelně nastavitelná, a područky. I ty by měly být výškově, čelně i bočně nastavitelné. Z hygienického hlediska je pak výhodný snímatelný potah. Zpravidla bývá z pružné látky a velmi snadno se nasazuje i sundavá. Pokud jím není židle vybavena, pak bychom měli dbát na prodyšnost potahové látky a její snadné povrchové čištění.

Pro kvalitní práci je třeba dobrého světla

Základem pracovní lampy je stabilní podstavec nebo dostatečně pevné přichycení k podložce, kterou může být deska stolu nebo stěna. Dále dlouhé rameno zakončené stínítkem se zabudovaným reflektorem určujícím charakteristiku světla. Symetrický reflektor poskytuje světlo, které osvětluje pracovní plochu ve tvaru pravidelného kuželu. L Autor: archiv epší je svítidlo s asymetrickým reflektorem. Kužel světla dopadá na plochu po diagonále a osvětluje větší úsek. Z tohoto důvodu se lampa umisťuje mimo hlavní část pracovního prostoru.

Rameno kvalitní lampy by mělo mít několik kloubů a otočné stínítko umožňující nastavení výšky a směru světla.

Náš tip na závěr:Pokud jste nenašli ve svém bytě místo pro pracovní stůl, pak můžete jednoduše využít ten jídelní. Pořiďte ten s kolečky, abyste ho mohli snadno přesunout na místo, kde ho potřebujete (např. poblíž úložného dílu, ve kterém máte pracovní listiny), a nezapomeňte na dostatečně kvalitní pracovní desku, která bude vystavena vyšší zátěži.

-zal-Foto: Vespra, Freshome, Providence office, Tree huger