Máme pro vás dobrou zprávu. Od 1. ledna 2023 byly valorizovány také renty za zdraví poškozené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.
Co je pracovní úraz?
Pracovní úraz je definovaný zákoníkem práce. Je to poškození zdraví nebo smrt zaměstnance. A to, došlo-li k nim nezávisle na vůli zaměstnance krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních jevů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Pracovním úrazem je také úraz, který se zaměstnanci stal při plnění pracovních úkolů.
Podívejte se na video s dalšími informacemi o pracovních úrazech:
Pracovní úraz je úraz, který vznikl při plnění pracovních úkolů či v přímé souvislosti s ním. Může jít o aktivity, které děláte při práci, před jejím počátkem nebo skončení. Aktivity, které obvykle děláte během přestávky v práci v objektu zaměstnavatele. Dále aktivity spojené s vaším vyšetřením ve zdravotnickém zařízení na příkaz zaměstnavatele v objektu zaměstnavatele. Ale i úrazy vzniklé při školení nebo na teambuildingu organizovaném zaměstnavatelem.
POZOR: Pokud úraz nahlásíte se zpožděním, nemusí vám být uznaný jako pracovní.
Jak se pracovní úrazy rozlišují:
- Smrtelný – dojde k poškození zdraví, na jehož následky úrazem postižený nejpozději do 1 roku zemřel.
- Závažný – dojde k poškození zdraví, pokud hospitalizace úrazem postiženého trvá déle než 5 dní.
- Ostatní – dojde k poškození zdraví, jehož následkem došlo ke zranění zaměstnance, který je nyní pracovně neschopný. A to déle než 3 dny.
Pracovním úrazem nejsou úrazy, které se zaměstnanci staly na cestě do práce a zpět, stravováním mimo objekt zaměstnavatele, ale i vyšetřením ve zdravotnickém zařízení ani cesta tam a zpět, pokud vyšetření nebylo prováděno v objektu zaměstnavatele.
A kdo rozhodne o tom, že jde o pracovní úraz?
O tom, zda se jedná o pracovní úraz, rozhoduje zaměstnavatel. V případě, že dojde při posuzování ke sporu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, je možné řešení soudní cestou. Inspektorát práce v tomto případě neoslovujte.
Jak nahlásit pracovní úraz?
Pracovní úraz je nutné neprodleně nahlásit vedoucímu zaměstnanci, který ví, jak postupovat. Ten prošetří jak pracovní úraz, tak i další okolnosti. Cílem šetření je zjistit příčinu a všechny okolnosti vzniku pracovního úrazu. Váš úraz se zapíše do Knihy úrazů. Zaměstnavatel vyhotoví záznam o úrazu, ten pošle příslušným institucím. Poté přijme nezbytná opatření, aby se situace neopakovala.
Na jaké odškodnění máte nárok?
Odškodnění může znamenat:
- bolestné – může žádat téměř každý poškozený,
- ušlý výdělek – po dobu trvání pracovní neschopnosti,
- náklady cestovného – do zdravotnického zařízení a zpátky,
- náklady na léčbu,
- náklady péče o nesoběstačnou osobu,
- trvalé následky,
- věcnou škodu.
Jak se počítá bolestné?
Výše odškodného se počítá podle bodů. To je zakotveno v nařízení vlády 276/2015 Sb. Každý úraz znamená určitý počet bodů. Při více zraněních se body sčítají. Například za zhmoždění jednoho prstu na ruce je 5 bodů. Zatímco za vymknutí zápěstí je bodů 50. Za plnou ztrátu palce ruky je 90 bodů.
Kolik peněz dostanete?
Hodnota jednoho bodu byla od 1. ledna 2023 zvýšena z 250 Kč na 393 Kč.
Zdroj: finance.cz, e15.cz, odskodnenizapracovniuraz.cz, pravnikpracovniuraz.cz