Přilba Autor: Husqvarna PřilbaAutor: Husqvarna

Práce s řetězovou pilou může být nebezpečná a nelze ji podceňovat. Rychlost pilového řetězu je velmi vysoká, u hobby pily se pohybuje kolem 15 – 20 metrů za sekundu. Abyste měli takovou sílu a výkon pod kontrolou, je bezpodmínečně nutné dodržovat zásady bezpečné práce. Při samotné práci je nezbytná maximální obezřetnost, přesné dodržování bezpečnostních pravidel a používání předepsané výstroje. Když řežete sami, mějte připravený mobilní telefon, abyste si v případě potřeby mohli zavolat rychlou pomoc. Po ruce by měla být i lékárnička pro poskytnutí první pomoci.

Rukavice Autor: Husqvarna RukaviceAutor: Husqvarna

Základ výbavy tvoří přilba s ochranou obličeje a chrániče sluchu. Chybné je domnívat se, že je přilba pouze doménou profesionálních dřevorubců, kteří ji nosí při kácení a odvětvování stromů v lese, zatímco vám jako kryt před odletujícími třískami postačí ochranné brýle. Přilba ale chrání i před nebezpečným zpětným vrhem pily, proto by nikdy neměla chybět.

Ochrannou přilbu Husqvarna Classic pro práci na zahradě nebo v lese si snadno přizpůsobíte dle svých potřeb. Je vybavena kovovou ochrannou síťkou, která obličej chrání, ale zároveň poskytuje dobrou viditelnost i za deště. Pořídit si ji můžete nyní za výhodnou cenu 948 Kč (v jarní akci do 5. 6. 2014).

Protiprořezová vlákna Autor: Husqvarna Protiprořezová vláknaAutor: Husqvarna

Stejně tak zapomeňte na řezání bez pevných bot s neklouzavou podrážkou. Nejlepší je mít obuv s kovovou špičkou nebo ochranou proti proříznutí. Samozřejmostí by mělo být vhodné oblečení a rukavice.

Pracovní oděv nesmí být volný, tím se sníží riziko jeho zachycení. Ideální je, když má ochranu proti proříznutí. Ta se sestává z podšívky, kterou tvoří několik vrstev velmi dlouhých vláken. V případě kontaktu roztočeného řetězu pily s oblečením z neprořezu se vlákna během zlomku vteřiny namotají do řetězu, a okamžitě jej tak zastaví.

Návleky Autor: Husqvarna NávlekyAutor: Husqvarna

Pro příležitostné uživatele řetězové pily jsou vhodné návleky Husqvarna Classic s protipořezovou ochranou. Navlékají se na pracovní kalhoty, jsou dostupné v jedné univerzální velikosti. Můžete si je pořídit nyní za výhodnou cenu 1 708 Kč v jarní akci (do 5. 6. 2014).

Pohodlné rukavice Husqvarna Functional s protipořezovou ochranou jsou určené pro náročné používání při práci s řetězovou pilou. Mají zdvojenou dlaňovou část z kozinky s dobrou odolností vůči vlhkosti. V jarní akci Husqvarna je pořídíte za výhodnou cenu 444 Kč.

Více o bezpečné práci s řetězovou pilou, včetně on-line příručky Práce s řetězovými pilami, najdete na www.husqvarna.cz.