Kuchyň, pracovní deska, dřez Autor: archiv Pokud je to jen trochu možné, na materiálu pracovní desky bychom neměli šetřit. Existuje celá řada možností a ta nejběžnější a také nejlevnější je laminát. Bohužel dlouho nevydrží a pokud nám do struktury desky zateče voda (například ve spojích), materiál se zvlní a nabobtná. Nestává se to sice každý den, ale stát se to může a jediným řešením je pak výměna.

Mnohem lepší, ale také dražší volbou je umělý kámen. Barevné možnosti jsou téměř nevyčerpatelné a jeho asi největší předností je, že při poškození ho lze snadno zbrousit a opět zaleštit. Rozlévat na něm můžeme cokoliv dle libosti, protože je dokonale neporézní.

Pravé kameny jsou velice drahé a výhody umělého kamene bohužel nemají. Například žula vypadá velmi efektně, ale její cena rozhodně není vhodná pro výrazně ekonomicky uvažující domácnosti.

Spotřebiče, kuchyně, kuchyňská linka, varná deska, trouba Autor: archiv

Umístění varné desky

Po volbě správného materiálu desky je vhodné si rozmyslet i její rozvržení. Dispozice kuchyně s ostrůvkem nebo do tvaru písmene U je vždy vhodnější, protože k sobě mají jednotlivé zóny blíž. Měli bychom uvažovat tak, že blízko vstupu do kuchyňského prostoru má stát vždy lednice, pak následuje pracovní plocha, za ní mycí centrum (dřez s myčkou), opět část pracovní plochy, varná deska a zase pracovní plocha.

Varná deska, kuchyně Autor: archiv Důležité je ohlídat, aby po straně dřezu, ale i varné desky byla vždy pracovní plocha na odložení hrnce, na krájení atd. Dřez a varná deska nikdy nesmí být přímo u sebe a ani jedno by nemělo být v rohu.

Rozvržení skříněk

Skříňky na sklo a porcelán by měly být rozhodně ve výšce očí, pokud je dáme do části kuchyňské sestavy pod pracovní deskou, riskujeme rozbití. Kovové hrnce by měly být naopak nízko. V kuchyni ovšem nemusí být uloženo pouze to, co slouží k vaření. Nejvyšší skříňky u stropu mohou ukrývat cokoliv sezonního, pro co chodíme velmi zřídka – například vánoční ozdoby. Pokud se tedy rozhodujete, jestli by kuchyň měla být až ke stropu, rozhodně toto řešení chtějte. Jednak každý úložný prostor se v bytě hodí, také to lépe vypadá a v neposlední řadě odpadá utírání prachu z horní části (nižších) skříněk.

Správná digestoř

Většina kuchyňských sestav je dnes součástí hlavního obytného prostoru. Výkonná a tichá digestoř je tedy nezbytný základ. Představte si, že takovou mít nebudete: oběd bude cítit po celém domě a váš manžel ze sportovního přenosu v TV díky hluku také moc mít nebude. Správná digestoř by měla být schopna vyměnit vzduch v místnosti až desetkrát za hodinu.

Spotřebiče, kuchyně, digestoř Autor: archiv

Dobré osvětlení

Při volbě osvětlení lidé chybují nejčastěji. Nestačí osvětlit jen varné centrum. Dobré světlo by mělo být umístěno nad celou pracovní deskou. Potřebujete na práci vidět! Žijeme v době LED diod, což je obrovská výhoda, protože ty firmy vyrábějící kuchyně zafrézovávají do spodních stran horních skříněk a ty pak osvětlují desku po celé ploše. Dobrá zpráva je i to, že mají minimální spotřebu.

-jop-Foto: archiv