Méně je více – a to platí i v případě zalévání pokojových rostlin. Můžete být sebeopatrnější, přesto se může stát, že množství vody na zálivku neodhadnete. Nebo patříte k pěstitelům, kteří množství vody v květináči ani nekontrolují?

Pokud budete rostliny přelévat pravidelně, ztratí svoji odolnost vůči různým chorobám i škůdcům. Nemluvě o ztrátě jejich přirozeně krásného vzhledu. Pokud rostlinu přelijete, můžete ji zachránit. A my víme, jak na to.

Jak na výběr pokojových rostlin?

Zdroj: Youtube

Jak poznáte přelitou pokojovku?

Jak poznáte, že jste přelili své pokojové rostliny? V plastovém květináči můžete poznat přelití jednoduše. Květináč bude při potěžkání v ruce těžký. Když bude příliš lehký, rostlinu můžete zalít. Pokud je půda na povrchu květináče suchá, ale květináč těžký, s další zálivkou počkejte.

Žloutnutí listů je doménou nedostatečně zalitých rostlin, ale i přelitých rostlin. I proto spousta zahrádkářů zvýší množství zálivky při prvním náznaku žlutých listů ve snaze ji zachránit. Rostlina je však v mnoha případech dávno přelitá.

Rostlinám prospěje teplo a světlo

Přelili jste své pokojové rostliny? Pak je přesuňte do teplejšího pokoje – ideálně na slunné, teplé a dobře větrané místo. Díky tomu se přebytečná voda vstřebá rychleji. Rostlinu chvíli nezalévejte, maximálně ji lehce roste.

Začaly pokojové rostlině odumírat listy? Pak vyjměte rostlinu z květináče, odstraňte maximum substrátu s ohledem na kořeny. A poté ji znovu zasaďte. První noc ji nechte v teple a bez průvanu. Květináč vyčistěte, vydezinfikujte a nechte vysušit.

Nový substrát stačí lehce navlhčit. Nezapomínejte na pořádnou drenáž vespod květináče.

Zdroj: washingtonpost.com, bhg.com.au, gardenista.com