Transbordér je přepravní systém, který k přepravě používá vozík (gondolu), ten je zavěšený na kladkách, jdoucích po speciálně upraveném vazníku. Transbordér vám může připomínat jednodušší obdobu kabinové lanovky.

TRANSBORDER ANDĚLSKÉ ÚDOLÍ/CHRÁSTAVA Transborder Andělské údolí / Chrastava Autor: Tomáš Tesař

Novinka? Ale kdepak!

Transbordéry nejsou vůbec vynálezem posledních let – naopak jsou používány již řadu století. Nejčastěji se používají v ústí přístavů, tam je nutné zachovat velkou výšku pro rozměrná plavidla. Transbordér se však pohybuje na úrovni nábřeží, což je pohodlné – zejména pro cestující.

Jak vznikl nápad na tuto konkrétní stavbu?

Inspirací pro tuto konkrétní realizaci z dílny Huť architektury Martin Rajniš byla práce prof. ing. arch. Mirko Bauma z RWTH Aachen. Ten realizoval transbordér v Porúří na řece Niers v roce 2003. Zatímco inspirativní stavba byla vyrobena celá z kovu, naše realizace byla zkonstruována z kmenů stromů.

Čtěte také

Není nijak výrazná. Žádné hrázdění, srubové konstrukce. Je to vesnický zděný dům

Čtěte také

Podívejte se na nádherně rekonstruovanou chalupu v údolí Desné

Díky tomu má celá stavba blíž k přírodě, zachovává si však podobné statické vlastnosti. Dřevo je také mnohem ekologičtějším materiálem. Pevná vodorovná část transbordéru je dostatečně vysoko nad vodní hladinou. Svislé podpory jsou v zákrytu za stabilními překážkami a vozík je možné vyklonit o 90° tak, aby byl nad úrovní hladiny rozvodněné řeky. Transbordér se tak stává prostředkem s podstatně vyšší odolností proti povodním.

Zdroj: Huť architektury Martin Rajniš