Stručný souhrn z článku:
- Práce přesčas je práce nad rámec stanovené týdenní pracovní doby a může být nařízena zaměstnavatelem ve výjimečných případech.
- Přesčas není povolen u osob mladších 18 let, těhotných žen a osob pečujících o dítě do 1 roku a je limitován maximálně 8 hodinami týdně a 150 hodinami ročně.
- Za práci přesčas má zaměstnanec nárok na mzdu a 25% příplatek nebo náhradní volno, přičemž odmítnutí práce přesčas může vést k porušení pracovních povinností.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Práce přesčas by měla znamenat, že uděláte více práce, než máte dělat obvykle. V praxi to tak někdy nefunguje. Obzvlášť ve chvílích, kdy se z výjimečných přesčasů stává každodenní rutina. Na co máte při práci přesčas nárok? A kdy je lepší říct svému šéfovi „ne“?
Co znamená práce přesčas?
Práce přesčas je ta, kterou zaměstnanec koná nad rámec stanovené týdenní pracovní doby. Práci přesčas obvykle stanovuje zaměstnavatel, případně s ní souhlasí.
Podívejte se na video o přesčasech u lékařů:
Stejně tak i týdenní pracovní dobu určuje zaměstnavatel pomocí rozvrhu pracovní doby. Pokud vám naplánuje víc práce, než máte určeno, jedná se o přesčas.
Co se za přesčas nepovažuje?
O přesčas se nejedná v případě, že pracujete navíc kvůli pracovnímu volnu, které vám bylo poskytnuto na základě vaší žádosti. Může se jednat jak o pár hodin, tak i o celé dny, které jste měli strávit prací, ale kvůli volnu jste to neudělali.
Svoji práci tak musíte vykonat v jiném čase mimo obvyklou pracovní dobu.
Jak je to s rozsahem práce přesčas?
Práce přesčas není záležitostí každého dne. Zaměstnavatel vám ji může nařídit pouze ve výjimečných případech, mezi které spadají například vážné provozní důvody.
Práce přesčas nesmí přesáhnout 8 hodin v 1 týdnu. A dohromady 150 hodin v kalendářním roce.
Nad rámec těchto limitů lze práci přesčas požadovat jen se souhlasem zaměstnance. Zde se nesmí jednat o více než 8 hodin týdně během 26 týdnů. Tento limit může být navýšen kolektivní smlouvou. Do tohoto limitu se nepočítá práce, za kterou zaměstnanec dostal náhradní volno.
Práce přesčas podle pracovní pozice
- Vedoucí zaměstnanec: Možnost odpracovat až 416 přesčasových hodin ročně.
- Zkrácený úvazek: Možnost pracovat přesčas po domluvě se zaměstnavatelem. Příplatek však dostane zaměstnanec až za práci vykonanou nad rámec stanovené týdenní pracovní doby.
Kdo nesmí pracovat přesčas?
Práce přesčas nemůže být nařízena osobám:
- Mladším 18 let a těhotným ženám (ani v případě jejich souhlasu).
- Zaměstnancům pečujícím o dítě do 1 roku.
- Zaměstnancům, kteří pracují s kratší než stanovenou týdenní pracovní dobou. Tito však mohou pracovat přesčas po domluvě se zaměstnavatelem.
Co dostanete za práci přesčas?
Za práci přesčas máte nárok na mzdu za odpracovanou dobu. A k ní i na příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku. Alternativou k příplatku může být poskytnutí náhradního volna v rozsahu přesčasu.
V takovém případě dostanete při práci přesčas mzdu, ale ne příplatek.
Chcete přesčas odmítnout?
Pokud chcete přesčas odmítnout, zklameme vás. Pokud nepatříte do výše uvedené skupiny chráněných zaměstnanců, nemůžete přesčas v zákonem stanoveném limitu odmítnout.
Pokud vám bude nařízen přesčas a vy nebudete pracovat, porušujete své pracovní povinnosti. Zaměstnavatel po vás může požadovat i náhradu škody.
Jaké jsou nevýhody práce přesčas?
I když může být představa peněz navíc fajn, i práce přesčas má své nevýhody. Mezi nimi hlavně delší a namáhavější směny, po kterých budete unavenější než obvykle.
Přesčasy znamenají více práce, únavy i stresu. A to se může negativně podepsat na psychickém, ale i fyzickém zdraví.
Přesčasy mohou být i neefektivní. Unavený zaměstnanec nebude produktivní tolik jako jeho kolega, který bude pracovat méně.
Zdroj: zakonyprolidi.cz, prace.cz, dostupnyadvokat.cz