Vrbina penízková
Vrbina penízkováAutor: Shutterstock.com
Naprosto nenáročná vrbina penízková (Lysimachia nummularia) zaujme drobnými listy svěží zelenkavé barvy a od května do července nakvétá žlutými kvítky. Využít ji můžete nejen jako převislou ozdobu balkonových truhlíků, ale také jako plazivku na skalce či zídce. Její předností je vytrvalý růst, dobře snáší i silnější mrazy. Potěší ji humózní, železitá půda a místo na slunci až v polostínu.
Převislý bambus
Psineček výběžkatýAutor: Zahradnictví Flos
Do závěsných nádob na přistíněném stanovišti se hodí rychle rostoucí psineček výběžkatý (Agrostis stolonifera), se kterým se můžete setkat i pod nepřesným názvem "převislý bambus". Tato travina vyšlechtěná k okrasným účelům za rok vytvoří až 150 cm dlouhou, načechranou clonu zelených stébel. Je potřeba ji dostatečně zalévat, zemina by neměla zcela vyschnout ani v období zimního klidu. Na zimu psineček zastřihneme a uložíme na nezámrazné místo. Po jarním přihnojení opět obrazí.
Popenec obecný
Popenec obecnýAutor: Shutterstock.com
Popenec obecný, dříve nazývaný břečťanovitý (Glechoma hederacea) se od břečťanu liší hlavně tím, že není jedovatý. Naopak se dá konzumovat a jsou mu připisovány léčivé účinky. V zahradách může být považován za plevel, ale také za okrasnou půdopokryvnou rostlinu. Jeho hustě olistěné výhony neudělají ostudu ani v truhlících. Dorůstají až dvoumetrové délky a vnesou na balkon záplavu svěží zeleně téměř bezpracně. Potřebují jen dostatek vláhy a polostinné až stinné umístění.
Dichondra
DichondraAutor: Shutterstock.com
Naopak na slunce můžeme umístit dichondru, známou také jako stříbrný déšť. Její stříbrošedé plstnaté lístky efektně doplní výsadbu kvetoucích letniček a při správné péči vytvoří až metrový převis. Dichondra dobře snáší sucho a teplo, v mrazech ale zajde, takže ji na zimu přenášíme do vnitřních prostor, kde se teplota pohybuje mezi 8 až 12 °C.
Povijnice batátová
Povijnice batátováAutor: Shutterstock.com
Povijnice batátová (Ipomoea batatas) se pěstuje předně pro své jedlé hlízy, její limetkově zelené listy jsou však natolik zajímavě tvarované, že se často vysazuje i do truhlíků ke kvetoucím letničkám, kde vytváří působivé kompaktní převisy. Využít ji můžete i jako pnoucí nebo půdopokryvnou rostlinu. K dostání jsou kultivary s různě zbarvenými či panašovanými listy.