Slunečník bychom ale měli vnímat nejen jako ochranu před přílišným slunečním zářením, ale i jako výrazný prvek, který může mnohé vylepšit, ovšem i pokazit. Jako dodává ženě šmrnc stylová kabelka a muži správně vybraná kravata, dodávají látkové doplňky a vhodně vybraný slunečník venkovnímu posezení, zátiší na terase nebo zahradě na přitažlivosti.

Autor: archiv Na trhu se nám nabízí nepřeberná řada od exkluzivních po méně exkluzivní modely, široký výběr velikostí, střihů i barev – od přírodní, zlaté a zelené až po tmavě modrou, průzračně modrou nebo citrónově žlutou a další barvy. Při jeho výběru tedy budeme mít na paměti, že slunečník má primárně chránit před ostrými slunečními paprsky. Z toho důvodu by měla být u něj samozřejmostí spolehlivá mechanika, prvotřídní zpracování a kvalitní materiály odolávající UV záření a rozmarům počasí. A pozor, v těchto bodech u slunečníku existují obrovské rozdíly, a proto vybíráme důkladně. Jen slunečníky se spolehlivou mechanikou a z kvalitní textilie poskytnou optimální ochranu, budou se snadno ovládat a v neposlední řadě i vhodně doplní zahradní posezení, kterému dodá příjemnou intimitu a vytvoří pocit soukromí.

Jak na výběr slunečníku? Detaily jsou důležité

Není slunečník jako slunečník. Vytříbená kombinace designových detailů má hlavní zásluhu na tom, že i laik rozezná originální, luxusní slunečník od obyčejného. O výsledku rozhodují také střih látky, tvar a hloubka výkroje, počet segmentů (čím více segmentů, tím kulatější tvar) i designové provedení úchytné tyče. Barvy, ve kterých je slunečník proveden, by měly být odolné vůči slunečnímu záření i praní, rozhodně by se neměly „šisovat“.

Pro menší stoly se hodí slunečníky o průměru 188 cm, pro velké rodinné posezení uvítáte největší průměr 340 cm.

Variabilita a jednoduchost - v tom je síla

Autor: archiv Slunečníky musí stínit, a aby mohly stínit, musí mít velkou stínicí plochu. Proto je potřeba před nákupem vyzkoušet, jak se vám s ním bude manipulovat. Abyste po nákupu nezjistili, že s ním nepohnete ani při největší snaze.

Existují dvě nejčastější varianty vypnutí slunečníku: klička a push-up systém. Push-up systém je již standardní výbavou uživatelsky přívětivých slunečníků, slunečník se díky němu velmi jednoduše roztáhne. Další výhodou slunečníků s push-up systémem je možnost rozložení slunečníku v požadované výšce.

Krček pro vyklopení slunečníku, který zacílí stín přesně tam, kde si ho přejete, je další příjemnou vychytávkou.

Plátno slunečníku by mělo být lehce odnímatelné a výrobce by měl nabízet možnost prát potah v pračce.

Jednodušší slunečníky nabízejí pouze upevnění v masivním podstavci, ty luxusnější pak lze lehce umístit na zeď, balkón, hranu stolu nebo do otvoru uprostřed stolu, do země, nebo do běžných podstavců pro slunečníky.

UV nemá šanci

Autor: archiv Říká se, že sluníčko opaluje i ve stínu, a tohle tvrzení rozhodně není jen babská pověra. Zajímejte se tedy i o to, jakou ochranu proti UV záření poskytuje vámi vybraný slunečník. Nejkvalitnější slunečníky totiž nabízejí k letnímu posezení nejen příjemný stín, ale i spolehlivou ochranu proti škodlivému slunečnímu UV záření. V nabídce můžete najít slunečníky s faktorem až 50.

A proč kupovat slunečník na sklonku léta? Slunečným dnům ještě určitě není konec a navíc zahradní nábytek a jistě i slunečníky nyní pořídíte za příznivější ceny, než tomu bude opět na jaře.

-td-

Foto: Kettler