Začněte s vyprázdněním popelníku a odstraněním popela z topeniště. Ujistěte se, že kamna jsou zcela vychladlá před tím, než začnete s čištěním. Vnitřní stěny kamen čistěte pomocí kartáče na krby nebo speciálního vysavače na popel. Očistěte i skleněná dvířka kamen. Na to můžete využít speciální čistič na krbové sklo nebo směs vody a popela, která funguje jako jemné abrazivo.

Kontrola a výměna těsnění

Těsnění na dveřích a ventilačních otvorech by mělo být neporušené a pružné. Pokud zjistíte nějaká poškození nebo ztrátu pružnosti, těsnění vyměňte. Těsnění do kamen koupíte v prodejnách s instalatérskými a topenářskými potřebami.

Čištění a údržba kamen na dřevo:

Zdroj: Youtube

Prověření ventilačního systému

Zajistěte, aby všechny ventily a klapky byly plně funkční a mohly se otevírat a zavírat bez problémů. Jejich funkce má přímý vliv na přístup vzduchu do topeniště a tím ovlivňují intenzitu a kvalitu spalovacího procesu i spotřebu paliva.

Čištění komína

Nezapomeňte na důkladné vyčištění komína, což je klíčové pro bezpečný provoz krbových kamen. Nečistoty a saze v komíně mohou způsobit komínový požár. Pokud si na vyčištění komína netroufáte sami, objednejte si kominíka. Problém je, že čím víc se blížíme k topné sezóně, tím je těžší volného kominíka objednat.

Kontrola vnějšího stavu kamen

Zkontrolujte vnější části kamen a ujistěte se, že v jejich plášti nejsou viditelné trhliny ani poškození. Pokud narazíte na nějaký problém, obraťte se na odborníka. Totéž platí pro šamotové nebo vermikulitové desky v topeništi.

Zásoba paliva a detektor CO²

Pokud topíte dřevem, doporučujeme mít zásobu kvalitního a správně vysušeného dřeva. Dřevo by mělo být skladováno na suchém místě a chráněno před vlhkostí. Pokud máte v domě instalován detektor oxidu uhelnatého, ověřte jeho funkčnost. Jestli jej ještě nemáte, pak velmi důrazně doporučujeme alespoň jeden pořídit. Oxid uhelnatý je plyn bez barvy a bez zápachu, který může být smrtelný při vdechování. Detektor vám může v případě jeho úniku zachránit život.

Zdroj: thisoldhouse.com, fourdayfireplace.com